Začalo jaro a konečně nastal čas pro cykloturistiku. A protože mám osmiletého syna, tak vyrážíme po cyklostezkách. V Chomutově máme několik možností, a tak se po nich postupně projedeme a zjistíme jaké radosti a strasti naše město svým občanům nabízí.
Jelikož bydlím v experimentu na sídlišti Březenecká budeme vždy začínat a snad i šťastně končit právě zde.
Nejstarší a velmi preferovanou cyklostezkou je všem jistě známá trasa v Bezručově údolí. Lidově známá třemi mlýny, tedy vlastně restauracemi. I když dnes jsou již jen dva (první a druhý). Třetí se stal obětí privatizace v devadesátkách.
Z Březenecké se dokážete dostat až na místo bývalého třetího mlýna po cyklostezce. Největším úskalím pro rodiny s dětmi je křížení cyklostezky s Blatenskou a následně Bezručovou ulicí. Restaurace jsou příjemné, s venkovním posezením, ceny přiměřené. Nevýhodou je množství cyklistů a inline bruslařů v Bezručově údolí.
Na cestu doporučuji přibalit bundu nebo alespoň mikinu, protože v Bezručově údolí bývá z jara poněkud chladněji. Cyklostezka zde totiž vede lesem a navíc je mírně do kopce, ale nijak dramaticky a i šestileté dítě nemá větší problém dojet alespoň na první mlýn.
Sportovně založená rodina může pokračovat přes třetí mlýn a až na vodní dílo Kamečničku.
Příště se vypravíme na rozhledu do Strupčic kam se dá z Březenecké také dostat po cyklostezce, žel se dvěma nedostatky. Ten první a fatální vznikl již před několika lety a je způsoben budováním obchvatu Chomutova. Zde před Otvicemi projedeme staveništěm, což nemůžu s klidným svědomím doporučit. Ale alespoň nemusíme přelézat svodidla jako na stejnou stavbou přerušenou a dokonale přehrazenou cyklostezku za zooparkem. Je neuvěřitelné, že vedení města toleruje mnoholeté přerušení jediné cyklostezky mezi Březeneckou a Písečnou a nechalo odříznuté sídliště Písečná a Zahradní od zooparku, potažmo centra města či již zmíněného Bezručova údolí. Vyrůstá nám tak celá generace dětí, jejichž rodinám je odepřeno užívat možnosti a provozovat cykloturistiku.
autor:Miloň Houda