Hlasujte o nejpovedenější obnově kulturní památky Ústeckého kraje!

Ústecký kraj vyhlásil 1. ročník ceny Zlaté cimbuří – Památka Ústeckého kraje za rok 2023. Cena se uděluje za nejlepší projekty v oblasti obnovy kulturní památky (movité i nemovité) Ústeckého kraje, která má významnou kulturně-historickou hodnotu. Cena má dvě kategorie: příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví a obnova kulturní památky, o jejímž výsledku rozhoduje svým hlasováním veřejnost do 31. srpna 2024.
Kategorie „Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví“ je udělována za odpovědné chování subjektů, které významným způsobem přispívají k prezentaci a uchovávání historického kulturního dědictví. Vítěze v této kategorii navrhuje hodnotící komise a rozhoduje o něm Rada Ústeckého kraje.
Kategorie „Obnova kulturní památky“ se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy kulturní památky spočívající v rekonstrukci, restaurování, revitalizaci či opravě v průběhu předešlého roku a zároveň za prezentaci a propagaci této památky. Hodnotící komise vybrala z došlých přihlášek pět postupujících, kteří se nyní ucházejí o hlasy veřejnosti (hlasování probíhá do 31. srpna 2024 prostřednictvím formuláře ZDE).
Za rok 2023 se o ocenění ucházejí tyto kulturní památky:
1) Hrobka rodiny Brass, Dolní Podluží
2) Kostel sv. Václava, Velká Černoc
3) Soubor městských opevnění, barbakán Žatecké brány, Kadaň
4) Synagoga, Budyně nad Ohří
5) Zámek Mirošovice, Hrobčice
Cenou pro vítěze v kategorii Obnova kulturní památky je finanční odměna pro vlastníka objektu – za 1. místo 30 tisíc korun, za 2. místo 20 tisíc korun a za 3. místo 10 tisíc korun. V kategorii Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví se oceňuje pouze vítěz, a to částkou 20 tisíc korun. Všichni ocenění obdrží také čestné uznání hejtmana Ústeckého kraje.
Soutěž je vyhlašována v souladu se Strategií kultury a kulturního dědictví Ústeckého kraje 2021-2030.

01

02
Hrobka rodiny Brass, Dolní Podluží (před a po rekonstrukci)

03

03
Kostel sv. Václava, Černoc (před a po rekonstrukci)

05

06
Soubor městských opevnění, barbakán Žatecké brány, Kadaň

07

08
Synagoga, Budyně nad Ohří (před a po rekonstrukci)

09

09
Zámek Mirošovice, Hrobčice (před a po rekonstrukci)

Zdroj: https://www.kr-ustecky.cz/

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email