Celkem 14 milionů korun připlatí Chomutov dopravnímu podniku na provoz trolejbusů ve městě

Stoupající ceny elektřiny výrazně prodražují provoz trolejbusů v Chomutově a sousedním Jirkově. Města proto musí na provoz ekologické dopravy připlácet. Zastupitelé v Chomutově odsouhlasili mimořádnou finanční kompenzaci dopravnímu podniku ve výši necelých 14 milionů korun, menší Jirkov doplatí dva miliony korun. 

Trolejbusy dopravní podnik ani dočasně vyřadit z provozu nesmí. 

„Provozní dotace dopravního podniku je už dnes dosti vysoká, v současnosti je to nějakých 98 milionů korun na to, aby MHD vůbec mohlo fungovat,“ konstatuje náměstek chomutovského primátora David Dinda z hnutí Nový Sever. 

Zdražit jízdné v tomto roce ale vedení města nechce. „To bude věcí nějakých politických úvah, možná našich následovníků, možná nás. Zatím se o tom nejednalo. Chomutov nechtěl, aby to dopláceli cestující,“ dodává Dinda. 

Dodavatel elektřiny, kterého Dopravní podnik Chomutova a Jirkova vysoutěžil loni, letos v únoru ukončil činnost. Nový dodavatel má ceny mnohem vyšší. 

„Původní cena byla 1200 korun za megawatthodinu, ta současná je 6500 korun, tedy téměř šestkrát více,“ spočítal předseda představenstva dopravního podniku a chomutovský zastupitel z KSČM Jaroslav Komínek. 

Smlouvu na dodávky elektřiny má dopravce jen do konce tohoto roku. Jestli se pak povede vyjednat cenu nižší, anebo půjdou ceny elektřiny ještě výš, si Jaroslav Komínek netroufá odhadnout. 

V Chomutově musí trolejbusy jezdit i přes stále rostoucí náklady. Zatímco v některých městech kvůli cenám elektřiny dočasně trolejbusy nahradili autobusy, v Chomutově to není možné. „Trolejbusy jsou nově pořízené s přispěním dotačních prostředků a udržitelnost toho projektu nákupu trolejbusů je několik dlouhých let, proto ty trolejbusy nemohou zůstat stát v garáži,“ vysvětluje náměstek primátora David Dinda z hnutí Nový Sever. 

Na to, jestli se zvýší v Chomutově a Jirkově jízdné v MHD ukáže cena, za kterou dopravní podnik bude nakupovat elektřinu od ledna příštího roku. O navýšení cen jízdného tak zřejmě rozhodne až nové vedení měst, vzešlé z podzimních komunálních voleb. 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email