Protestující farmáři dorazili k ministerstvu, částečně blokují magistrálu

foto:chomutovky.cz

Praha – Stovky traktorů a dalších zemědělských strojů přijely dnes brzy ráno do Prahy kvůli protestu zemědělců. Před 06:00 dorazili protestující před ministerstvo zemědělství, kde chtějí ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předat dopis se svými požadavky. Výborný ale řekl ČTK, že organizátoři akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá. Protestní jízda farmářů částečně zablokovala pražskou magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy ale zatím nezpůsobila.

Do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky, uvedla kolem 05:30 policie na síti X. Středočeským krajem ráno projelo asi 440 strojů a 130 doprovodných vozidel, řekla ČTK po 07:00 středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Organizátoři akce dřív uváděli, že by dnes mohlo do Prahy přijet 600 až 1000 traktorů a dalších strojů. Například zemědělci ze Strakonicka a Písecka uvedli podle České televize, že desítky účastníků z regionu nakonec jízdu odřekli.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl kolem 05:00, kdy již traktory přijížděly do Prahy, že se neobjevily větší dopravní problémy. Podle předem ohlášeného plánu organizátorů přijížděli farmáři do města z několika stran. Podle webu pražské Technické správy komunikací byla před 06:00 zdržení v řádu minut v ulicích na příjezdu do Prahy, později se přidala zdržení i v centru. Ve Vinohradské ulici kolona traktorů zastavila před 07:00 provoz tramvajové linky 13. Podle zpravodaje ČTK protestující částečně zablokovali magistrálu v centru. Zemědělská technika tam stála ráno v souvislé koloně, ale v každém směru zůstal jeden pruh volný pro průjezd ostatních aut. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl České televizi, že byla zaznamenána i jedna nehoda traktoru, ale bez vážnějších následků.

Do Ķobylis dorazila kolona zemědělců v 05:15. Horňáteckou ulicí projelo asi pět desítek traktorů a další technika. Na jednom z traktorů byl nápis „Jsme zemědělci, ne podporovatelé Ruska“. Zhruba 12 traktorů za hlasitého troubení projelo krátce po 05:30 směrem od Strakonické ulice přes Jiráskův most. Pět vozů stálo před 05:45 na magistrále u Národního muzea v horní části Václavského náměstí. Na sobě měly traktory české vlajky a také třeba citát amerického prezidenta Thomase Jeffersona „Stane-li se tyranie zákonem, je povinností stát se rebelem.“.

Desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze, které je hlavním cílem protestní jízdy. Kolem 07:00 traktory blokovaly podle zpravodaje ČTK na místě jeden pruh k Hlávkovu mostu, několik strojů stálo i na opačné straně magistrály. Komunikace byla ale stále průjezdná. Příjezd k ministerstvu zemědělci doprovázeli troubením. Na technice visely české vlajky i transparenty, například s nápisem „Jsme zemědělci, nejsme podporovatelé Ruska, Fialo!!!“. Protestující chtějí dopoledne předat ministrovi zemědělství dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu.

Ministr Výborný řekl ČTK k dnešní akci, od které se distancovaly velké zemědělské organizace, že preferuje spíš jednání u kulatého stolu než protest na ulicích. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle ministra sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.

„To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití,“ řekl Výborný. Nezpochybňuje ale problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají, dodal.

Protest zatím nezpůsobil vážné problémy v provozu městské hromadné dopravy v Praze na příjezdech ze Středočeského kraje. „Až na menší kolony v Říčanech a Uhříněvsi a zpoždění pár spojů ve směru od Zdib a Nehvizd se příjezd zemědělské techniky do Prahy obešel bez zásadnějšího vlivu na provoz autobusů PID,“ popsala na síti X počátek ranní dopravní špičky společnost Ropid, která plánuje veřejnou dopravu v Praze a okolí. Policisté v Praze zaznamenali několik přestupků ze strany protestujících, například porušení zákazu zastavení.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email