Nultá hodina autoškoly

CHOMUTOVSKO – Začínajícím řidičům se věnovali nejen policisté.

Ve středu se na chomutovské Střední škole technické, gastronomické a automobilní již podruhé uskutečnil projektový den pod názvem „Nultá hodina autoškoly“, který organizuje BESIP MD ve spolupráci s Policií ČR, ZZS a HZS. Smyslem projektu je působit na studenty, tedy začínající anebo budoucí řidiče a upozornit je na rizika a faktory, které ovlivňují řízení motorových vozidel. Přibližně jedna pětina dopravních nehod je totiž způsobena právě začínajícími řidiči a tyto nehody mívají nezřídka tragické následky.

V rámci celodenního programu se studenti ve skupinách střídali na pěti stanovištích, kde od zástupců složek IZS a BESIP získali mnoho informací a praktických rad, které využijí právě jako budoucí řidiči.

Na stanovišti chomutovských policistů se tak dozvěděli například o tom, jak probíhá zastavování vozidel a samotná silniční kontrola anebo jakým způsobem postupovat, když dojde k dopravní nehodě. V souvislosti se silniční kontrolou je policisté upozornili i na skutečnost, že snaha řidičů vyhnout se kontrole se nevyplácí a vozidlo ujíždějící policejní hlídce je ve většině případů buď dostiženo s využitím různých oprávnění policie včetně tzv. PIT manévru, často však pronásledování končí dopravní nehodou ujíždějícího vozidla, někdy i s tragickými následky. Studenti pak pro názornost shlédli i videa z pronásledování vozidel chomutovskými policisty, která jim přednášející komentovali. Část hodiny věnovali policisté také tragickým nehodám mladých řidičů, k nimž došlo v posledních letech v Ústeckém kraji. Kromě povídání o jejich okolnostech, příčinách (většinou přecenění schopností a nepřiměřená rychlost) a následcích byly prezentovány fotografie přímo z míst těchto nehod včetně vraků vozidel.

Od policistů se studenti také dozvěděli, jaké tresty jim hrozí, když usednou za volant bez řidičského oprávnění nebo pod vlivem alkoholu či návykových látek, a také pokud v tomto stavu navíc způsobí dopravní nehodu.

Hlavním cílem pro nás je, aby si začínající i budoucí řidiči uvědomili, že jakmile usednou za volant, mají v rukou nejen život svůj, ale i dalších osob, které případně vezou a samozřejmě také ostatních účastníků silničního provozu. A že nezodpovědnost spočívající v řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, přecenění schopností, nepřiměřená rychlost anebo nepozornost, často končí tragicky.

zdroj: PČR

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email