Pamětní deska upomíná na napoleonské války. Co mají společného s Chomutovem?

Chomutov – Ve středu ráno 23. srpna náměstek primátora Milan Märc spolu s historikem Oblastního muzea Jiřím Kopicou odhalili novou pamětní desku, která se nyní nachází na náměstí 1. máje na domě čp. 12, kde probíhalo setkání tří monarchů v roce 1813.

Nová pamětní deska poukazuje na setkání rakouského císaře Františka I., pruského krále Fridricha Viléma III. a ruského cara Alexandra I. Během setkání byl také přítomný vrchní velitel České armády polní maršál Karel Filip kníže Schwarzenberg, náčelník štábu České armády Václav Radecký z Radče a zbylá generalita všech tří monarchů.

„Setkání proběhlo dne 23. srpna 1813 a jeho náplní byla koordinace společného postupu před bitvou u Drážďan, kde se střetli s vojsky císaře Napoleona I.,“ vysvětluje Jiří Kopica, historik Oblastního muzea v Chomutově.

Slavnostní odhalení uskutečnil náměstek primátora Milan Märc. „Tato deska zde měla stát již roky. Jsem rád, že se nám to nyní podařilo a deska zde bude připomínat kousek bohaté chomutovské historie,“ komentuje náměstek.

zdroj: mestochomutov.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email