Vědci pozorovali aktivitu lidského mozku v posledních okamžicích před smrtí.

Vědci pozorovali aktivitu lidského mozku v posledních okamžicích před smrtí. Vůbec poprvé přitom odhalili rytmické vzorce aktivity srovnatelné s aktivitou pozorovanou během snění. Toto zjištění by mohlo podpořit zážitky lidí, kteří se ocitli na hranici mezi životem a smrtí, mnozí mluvili o tom, že se jim „před očima“ promítl celý život.

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

K objevu došlo během léčby epilepsie 87letého muže v péči doktora Raula Vicenteho na univerzitě v estonském Tartu. Pacient byl nepřetržitě monitorován pomocí kontinuální elektroencefalografie (EEG), která lékařům pomáhala odhalovat a zvládat záchvaty, jakmile k nim došlo.

Na pomezí mezi životem a smrtí

Zdravotní stav pacienta se bohužel v průběhu léčby zhoršil, později dostal infarkt a během záznamu EEG zemřel. Díky této nečekané události získali vědci záznam aktivity lidského mozku před smrtí a po ní, jehož výsledky později publikovali v odborném časopise Frontiers in Aging Neuroscience.

„Změřili jsme 900 vteřin mozkové aktivity v okamžiku smrti a zaměřili jsme se na zkoumání toho, co se dělo 30 vteřin před a po tom, co srdce přestalo bít,“ uvedl v prohlášení neurochirurg a vedoucí studie Ajmal Zemmar z University of Louisville v USA.

Analýza záznamu odhalila změny v mozkových vlnách před a po zastavení srdce, včetně specifických typů vln spojených s vyššími kognitivními funkcemi. Ukázalo se, že se v posledních chvílích v mozku zřejmě rozběhly druhy vln typické pro snění, vybavování vzpomínek, meditaci a zpracovávání informací.

Je zajímavé, že aktivita pokračovala i nějakou dobu poté, co srdce přestalo bít. Proto dle Zemmara tato zjištění představují nové otázky týkající se života a smrti. „Tato zjištění zpochybňují naše chápání toho, kdy přesně končí život, a vyvolávají důležité následné otázky, například týkající se načasování odebírání orgánů.“

číst více…

Vědci sledovali mozek v průběhu smrti. EEG naznačilo, že skutečně „promítne život před očima“ (msn.com)

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email