Blažek se snaží ovládnout státní zastupitelství, říká Šlachta

slachta robert

Robert Šlachta, známý politik a předseda hnutí Přísaha, jako bývalý elitní policista a celník se často vyjadřuje veřejně o korupčních a klientelistických vazbách politiků, které mohou mít nejen trestněprávní dopad, ale především vliv na chod státních institucí. Nemusí však vždy jít o vliv a mocenské zájmy, které budou prospívat všem občanům, ale jen určitým, vybraným skupinám, či jednotlivcům.


Co píše bývalý stání zaměstnanec a současný politik Rober Šlachta na Facebooku?

„Všech milion otazníků a vykřičníků, které jsou a byly kolem Blažka na ministerstvu spravedlnosti, dostalo minulý týden jasnou podobu.
Představil novelu zákona o státních zástupcích, jejíž cílem není nic menšího, než ovládnutí této složky státu.
Jak? Čtěte dál!

Blažek navrhl omezit funkční období nejvyššího státního zástupce. To je první a poslední dobrá věc celé novely. Nejvyšší státní zástupce sice bude mít funkční období na dobu sedmi let, ale může být kdykoliv vládou odvolán. Blažek to odvodňuje tím, že vláda odpovídá za fungování nejvyššího státního zástupce a soustavy a tím pádem musí mít možnost je odvolávat.
To je naprostý NESMYSL. Taky policejní prezident je přece volen na funkční období, ale ministr vnitra ho nemá možnost kdykoliv odvolat.

Další kontroverzní bod novely je to, jak se budou vybírat vedoucí státní zástupci. Podle nového návrhu má proběhnout výběrové řízení. Ale pozor! I když v tomto výběrovém řízení uchazeč zvítězí, ministr spravedlnosti ho nemusí ustanovit do funkce.

Šílené? Rozhodně!
Co tedy bude výsledkem? Dosazování lidí do funkcí, kteří výběrové řízení sice nevyhráli, ale o to víc plně vyhovují ministru spravedlnosti.

A poslední věc. Momentálně se nejvyšším státním zástupcem může stát pouze člověk ze soustavy státního zastupitelství. Díky této novele se nejvyšším státním zástupcem může stát kdokoliv a vůbec nemusí mít zkušenosti z práce v zastupitelství. Třeba advokát. To je za nás špatně. Nejvyšší státní zástupce MUSÍ mít zkušenost zevnitř zastupitelství, ne z “opačné strany”.

Když ODSka před volbama mluvila o spravedlnosti a změně v nejvyšším státním zastupitelství, šla mi husina po zádech. Teď jsem přesvědčen, že husina musí jít i vám. ODS se jednoznačně snaží ovládnou a zpolitizovat státní zastupitelství. V momentě, kdy nefunguje státní zastupitelství nezávisle a spravedlivě, nemůžete dělat žádné velké kauzy. Žádnou korupci. Žádný Dozimetr, STOKU nebo Nagyovou.
Policie může vypátrat a vyšetřit cokoliv, ale pokud se nemůže spolehnout na nestrannost státního zastupitelství, tak v tom zůstane samotná.
A s ní i všichni občané České republiky, kteří si zaslouží stejnou spravedlnost. Konečně pro všechny,“ uvádí Šlachta na síti Facebook.


Komentář redakce:

Asi je výsostným právem každého politika kritizovat to špatné a upozorňovat na nepravosti, ale občané by jistě uvítali, také nějaké konstruktivní řešení, plán nebo alternativy, které mají hlavu a patu. Robert Šlachta v poslední době více „štěká, než kouše“. Tolik popsaných nepravostí, ale ani jedno trestní oznámení u protikorupční strany, plné bývalých policistů může u občanů vyvolávat oprávněné rozpaky. Přísaha je přitom spíš uzavřenou komunitou, než otevřenou politickou stranou, to bylo patrné už v komunálních volbách, kde se vedle Šlachtovo mega PR objevovali kandidáti, často pro občany neznámí a nečitelní s minimální kampaní.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email