Na Václavském náměstí žádalo demisi vlády téměř 100 tisíc demonstrantů

Demonstrace na pražském Václavském náměstí proti vládě a současné situaci se zúčastnilo 70 tisíc lidí. Organizátoři po jejím ukončení uvedli, že pokud vláda nepodá demisi do 25. září, vyhlásí nátlakové akce. Další protest plánují na 28. září.

„Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi na vyhlášení stávky,“ varovali organizátoři.

Podle veřejného vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS) akci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extremistům a jsou proti zájmům ČR.

Mezi mluvčími na sobotní akci byli bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo energetický expert Vladimír Štěpán. Vystoupili také  politici z nevládních stran. Nejvýraznější projev přednesl JUDr. Jindřicha Rajchla, předsedy strany Právo Respekt Odbornost (PRO).V emotivním projevu předsedy PRO Jindřicha Rajchla nešlo skrýt rozhořčení nad projevem Fialy. Na jeho názor upozornil, že zde vlají české vlajky a poznamenal na adresu vládních politiků jejich trestněprávní důsledky při poškozování ekonomiky a zájmů České republiky.

Podle návrhů organizátorů by měla Česká republika vyhlásit neutralitu, „vyvázat se od přímé politické poddanosti vůči EU, WHO či OSN“, zajistit si levné dodávky plynu z Ruska i „osvobodit český průmysl od závislosti na zahraničních společnostech“.

Demonstrující Češi požadují veřejnou omluvu po premiéru Fialovi, který o nich veřejně pro ČT uvedl, že se jedná o proruské síly. 

Pokojná demonstrace trvala více než tři hodiny a s její souvislostí nebylo zaznamenáno porušení veřejného pořádku v ulicích ani na samotné demonstraci.

Vzhledem k postojům vlády lze očekávat další demonstrace, které se budou stupňovat. K nešťastnému vyjadřování se politika Fialy na adresu Českých občanů  se už vyjádřilo kromě opozičních politiků i několik komunálních politiků z táborů současné vládní většiny.

Fialovo vládu stále více občanů nechce dál tiše tolerovat.

V Chomutově strana pro podporuje v komunálních volbách SPD.

 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email