Gabrielka pomůže v boji se suchem

V lesích na Chomutovsku na Telčském potoce byla obnovena vodní nádrž Gabrielka. Půlhektarové vodní dílo, které se nachází poblíž hranic s Německem, pojme až 12,6 tisíce metrů krychlových vody a pomůže tak čelit suchu.

„Při komplexní rekonstrukci jsme ze zátopy vytěžili sediment, vyměnili výpustný objekt včetně potrubí, zbourali a znovu jsme postavili s použitím moderní železobetonové konstrukce bezpečnostní přeliv pro převádění povodňových průtoků,“ popsal Michal Rousek, náměstek pro vodní hospodářství a investice z Lesů ČR, které opravu financovaly.

Díky těmto úpravám by se mělo v nádrži více dařit i vodomilným živočichům, jako je ropucha obecná či skokan hnědý a dalším. Náklady se vyšplhaly na 7,8 milionu korun.

Realizace proběhla v rámci programu Vracíme vodu lesu. Státní podnik Lesy ČR postupně obnovuje v reakci na klimatické změny a sucho stovky nádrží, tůní či mokřadů. V Ústeckém kraji byly nedávno dokončeny rezervoáry vody Vlčí a Vojenská ve Šluknovském výběžku.

„V letošním roce v kraji vybudujeme vodní nádrž u obce Povrly a připravujeme stavbu dalších u obcí Dlouhá Louka, Šluknov, Měděnec a Loučná pod Klínovcem,“ doplnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V celé republice má státní podnik letos v plánu v rámci programu Vracíme vodu lesu realizovat více než 170 staveb a připravit projekty na 90 dalších.

Podle mapy na webu Intersucho je aktuálně výrazné sucho mimo jiné i v severozápadních Čechách, tedy v Krušných horách či Polabí a ve Středočeském kraji.

Povodí Ohře plánuje stavbu nové vodní nádrže na hranicích Ústeckého a Středočeského kraje u Kryr, nedaleko Podbořan. Sloužit má ke snížení povodňových rizik i pro boj se suchem. Z plánu vyplývá, že nádrž bude velká 124 hektarů, výška hráze u této přehrady dosáhne 21,7 metru a pojme až osm milionů metrů krychlových vody.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email