Zoopark má znovu losí pár. Z Německa přivezl mladíka Joniho

Los evropský není zrovna zvíře, které by zoologické zahrady rozdávaly. Přesvědčil se o tom i chomutovský zoopark, který přes rok sháněl vhodného samce ke své šestileté losici Quanitě. Od začátku června jí dělá společníka roční los ze zoologické zahrady v Karlsruhe. A podle prvních dní je to až překvapivě vítaná společnost.

Losího samce jménem Joni přivezl zoopark do Chomutova počátkem června, a hned první kontakt přes ohradu se šestiletou Quanitou byl nečekaně vřelý. „Očuchali se, poznali, a doteď se ve výběhu i v zázemí v klidu respektují,“ neskrývá milé překvapení Věra Fryčová, ředitelka zooparku. Přitom seznamování bývá u losů daleko divočejší. Je o nich známo, že to jsou poměrně svéhlavá zvířata a dokážou se i pokopat.

Pohodový vztah mezi novým losím párem má takřka každý den na očích Petra Zálešáková, chovatelka losů v chomutovském zooparku. Dokázala tak vypozorovat, že samice si svůj prostor hájí jen výstražným stažením uší. Jinak je prý ale mezi párem cítit překvapivě rychlé souznění. „Hlavně Joni je super zvíře, od prvních dní je ve výběhu jako doma. Jako kdyby se tu narodil,“ netají se radostí chovatelka.

Zoopark měl samce v hledáčku už před půl rokem, ale tehdy byl příliš mladý. Proto ho musel odmítnout. Jenže osud zřejmě chtěl, aby to byl právě on, kdo bude novým partnerem Quanity. „Hledali jsme v dalších evropských zahradách, ale vhodní samci buď nebyli nebo to z nějakého důvodu nevyšlo,“ popisuje náročné hledání jinak poměrně rozšířeného zvířete ředitelka Fryčová.

Joni mezitím vyrostl ve statného mladíka a zoopark po něm nakonec sáhl. Přestože dospělý ještě není. „Je to zatím mladíček, ale určitě budoucí chovný samec,“ upřesňuje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický s tím, že losi dospívají zhruba ve dvou a půl letech. Podle něj by navíc bylo vhodné k páru pořídit ještě jednu samici. „Trio by bylo ideální, ale teď o žádné vhodné losici nevíme,“ doplňuje.

Losy evropské chová zoopark od roku 1980 a má za sebou řadu úspěšných odchovů. Samice Quanita si získala obdiv odborníků i návštěvníků před třemi lety, kdy díky svému mateřskému instinktu zachránila svá čerstvě narozená dvojčata. Navzdory losí přirozenosti a dosavadním zvykům si totiž ke kojení lehla, protože mláďata nedosáhla na její vemeno. Zopakovala to i u dalších narozených dvojčat v roce 2020.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email