Pojďte s námi za vodopády.

Mám pro Vát malý tip na výlet

Dneska odložíme kola a vydáme se po svých, byť pro mnoho Chomutováků překvapivě, za vodopády. V blízkosti našeho města jsou hned tři větší a dva z nich dokonce velmi přístupné. Začneme spíše u těch nižších, ale zato vhodných pro rodinný výlet s malými dětmi.

Těmi jsou Helenčiny vodopády. Nalezneme je nedaleko, necelý kilometr za obcí Svahová. Jsou od Chomutova vzdáleny 13 km a mohou se stát vrcholem celodenního výletu pro zkušené turisty. Helenčiny vodopády jsou lehce dosažitelné i pro cykloturisty, protože se nacházejí v blízkosti evropské stezky E3. V neposlední řadě se do jejich blízkosti dostaneme i vozem a ve slunečném letním odpoledni nám poskytnou příjemnou procházku krušnohorským lesem, kterou zvládne i rodina s kočárkem. Auto zaparkujeme buď ve Svahové, nebo při cestě ze svahové směrem na Horu Sv. Kateřiny.

Druhým je Kyšovický vodopád. Voda zde padá přes tři stupně s celkovým převýšením 25 m. Vodopád je nejkrásnější na jaře, kdy má nejvíce vody, ale i v létě, zvláště po dešti nabízí úchvatnou podívanou.

Dostaneme se k němu po dvou trasách. Pohodlnější a lehčí je z „myší díry“ (Restaurace Celná u obce Celná) po modré. K vodopádům je to 2,5 km příjemnou stezkou podle Prunéřovského potoka. Pokud nám budou síly stačit, tak můžeme po modré pokračovat další 3 km, a to až ke zřícenině hradu Hasištejna, odkud je skvělý výhled do vnitrozemí.

Nakonec jsem si nechal medvědí vodopády. Jsou krásné, vysoké, ale téměř nedostupné. Malé děti raději ponechme doma. Vodopády jsou přístupné po červené turistické trase z Hory sv. Šebestiána. Trasa vede po asfaltové lesní cestě podle koryta říčky Chomutovky. Tuto cestu neopustíme ani ve chvíli, kdy červená prudce odbočí doleva. My však dorazíme až k „Pašeráckému domu“ (zchátralý dům vlevo u cesty), za kterým se dáme po lesní pěšině doleva a ta nás dovede až k vodopádům. K vodopádům se dostaneme po lesní pěšině bez větších problémů, ale spatříme pouze jejich spodní část. Pokud chceme vidět více, musíme postupovat po kamenech korytem a cesta zpět nebude vůbec jednoduchá. Při jejich úplném zdolání nás čeká panenská příroda a budeme se prodírat hustým lesem, než najdeme lesáckou cestu, po které se pomocí navigace v mobilu dostaneme zpět k autu. Připravme se na celkový okruh někde kolem 25 km.

„Závěrem jen podotknu, že všechny dnešní trasy vedou překrásnou přírodou Krušných hor, které mají velký potenciál stát se opět turistickým rájem,“ uvádí Miloň Houda.


Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email