Zdeněk Vaňkát byl očištěn, ale poškodili mu jeho dobré jméno

Policistu a fotbalového rozhodčího Zdeňka Vaňkáta jeho kolegové obvinili, a dokonce zavřeli do vazby v případu vloupání do vily pražského podnikatele, aby byl po celé aféře později očištěn soudem v plném rozsahu.

Kontraverzní příběh zasahuje i do fotbalového světa a částečně vypovídá o systému trestního práva v Čechách, které platí za jedno z nejstarších v moderní Evropě.

Dnes fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát má dostat od státu za nezákonné trestní stíhání zhruba 170 tisíc korun. To pravomocně rozhodl Městský soud v Praze, který původně přiznané stošedesátitisícové odškodnění zvýšil o 10 tisíc.

Ale škoda, která byla způsobena na jeho zdraví a psychice se penězi přesně vyčíslit nedá.

Z doby práce policisty se vzpomíná na exces policie s hořkou pachutí.

„Když přišlo několik policistů a sdělili mi, že jsem obviněn, čekal jsem, kdy se probudím. Byl to asi můj nejhorší zlý sen, když jsem se dozvěděl, že mi hrozí patnáct let,“ uvádí Zdeněk Vaňkát.

Nakonec soudy vše vyhodnotily jako provokace policie.

Zajímavé může být to, co měly oba případy společné. Bylo to jméno státního zástupce.

Dnes je Zdeněk Vaňkát zcela očištěn. U policie ale už nepracuje a mnoho o své dřívější práci nemluví. Možná už jen proto, že mlčenlivost u bývalých policistů trvá i po jejich ukončení aktivní služby. To platí i v době, kdy jsou již v civilu.

Přehmaty o orgánů činných v trestním řízení jsou pro každého, kdo něco podobného zažil jistě hrůzný zážitek, který se nejspíš už nikdy nezapomene.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email