Myslela, že dělá brigádu, přitom legalizovala podvodně získané peníze

Chomutov – Chomutovský vyšetřovatel trestně stíhá 21letou ženu, která se do křížku se zákonem dostala kvůli snaze si přivydělat… Ze snadné brigády se stal velký podvod, při němž nevědomky mladá žena legalizovala podvodně získané peníze.

Vše začalo nevinně. Studentka střední školy hledala brigádu a vzhledem k nedostatku času chtěla zkusit „práci z domova“. V internetovém vyhledávači tedy zadala na takovou brigádu dotaz a ukázaly se jí nabídky.

Na jednu z nich klikla a vybrala si pozici „junior asistent“. Náplň práce měla spočívat v obchodování s bitcoiny a jinými měnami. Vyplnila tedy své kontaktní údaje a za pár dní ji oslovila „manažerka“ s tím, že jedinou podmínkou této brigády je věk nad 18 let a vlastní bankovní účet. Ona pak zaslala této „manažerce“ svůj životopis, kopii občanského průkazu a číslo svého bankovního účtu. Dále si na pokyn manažerky stáhla různé aplikace pro transakce s kryptoměnami (např. coinbase nebo binance) a v nich si založila účty na své jméno. „Následně jí na její bankovní účet během několika dní přišly 3 desítky plateb převážně z nizozemských bankovních účtů v celkové částce přesahující 220 tisíc korun. Z těch si podle instrukcí manažerky ponechala 10 procent jako provizi a za zbytek nakoupila bitcoiny, jež pak rozeslala na různé „bitcoinové peněženky“. Poté, co jí následně její banka z důvodu podezřelých transakcí účet zablokovala, založila si tato „brigádnice“ nový účet u jiné banky, kam poté opět chodily platby z různých cizích účtů a ona za přijaté peníze po odečtení provize nakupovala bitcoiny, které rozesílala na bitcoinové peněženky,“ popsala výhodnou brigádu policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Možná si přitom mladá žena neuvědomila, že se tímto jednáním stala v podstatě „bílým koněm“, jehož úkolem je legalizovat výnosy z trestné činnosti. Tím, že za prostředky, zasílané na její účet, po odečtení „provize“ nakupovala kryptoměny, které pak posílala dál, měla umožnit zastřít původ finančních prostředků (jež předtím získali neznámí pachatelé různými podvody), a to v celkové výši přes 400 tisíc korun.

Vše nakonec vyšlo najevo, a to díky oznámení Finančního analytického úřadu o podezření na spáchání trestných činů ze strany výše zmíněné majitelky účtů. Kriminalisté oznámení FAU podrobně prověřili a zajistili důkazní materiál. Na základě toho vyšetřovatel v minulých dnech zahájil trestní stíhání mladé ženy pro spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

Policisté v této souvislosti radí, abyste se nenechali zlákat vidinou snadného a rychlého výdělku téměř bez práce. „Přemýšlejte, zda na obdobnou nabídku práce z domova kývnete, abyste se nestali bílým koněm a nevystavili se tak nebezpečí trestního stíhání,“ připomíná policejní mluvčí.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email