Vylepšený WhatsApp se lidem prodraží. Pustí do mobilu kyberšmejdy

WhatsApp patří mezi nejpopulárnější komunikační aplikace na světě. Na internetu se však v letošním roce jak lavina šíří neoficiální verze, která slibuje řadu funkcí navíc. Ve skutečnosti ale udělá v telefonu pěknou neplechu. Prostřednictvím aplikace totiž kyberšmejdi šíří nebezpečného trojského koně Triada.

Modifikované verze WhatsAppu nejsou na síti ničím výjimečným. Běžně takto vylepšené programy používají lidé, kterým nestačí funkce oficiální aplikace, touto cestou získají více možností – například výběr dynamických šablon nebo čtení smazaných zpráv.

Tvůrci také nepřijdou zkrátka, protože v upravených aplikacích zpravidla zobrazují reklamu, na které vydělávají. To může být pro některé uživatele otravné, jiným za to ale evidentně vylepšená verze stojí.

Trojský kůň Triada

Jak se ale nyní ukázalo, upravená aplikace FM WhatsApp představuje pro uživatele velké nebezpečí. Obsahuje totiž mobilního trojského koně Triada, který může nejen spouštět reklamy, ale také vnucovat předplatné či monitorovat SMS zprávy uživatele.

Stejně tak otevírá zadní vrátka do systému pro další škodlivé kódy. Dovede dokonce obcházet zabezpečení on-line bankovnictví prostřednictvím SMS zpráv. Kyberšmejdi tedy mohou trojského koně zneužít k tomu, aby lidem vybílili bankovní účet.

Triada představuje hrozbu pro zařízení s operačním systémem Android – tedy především pro chytré telefony a tablety.U upravené aplikace WhatsApp je pro uživatele těžké rozpoznat potenciální hrozbu, protože tento program skutečně dělá to, co nabízí – přidává další funkce. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat, a je tak velmi obtížné se ho zbavit.

Falešné aplikace využívají často

V letech 2020 a 2022 se malware Triada objevil hned několikrát v žebříčku deseti nejrozšířenějších hrozeb, poté se po něm ale slehla zem. V letošním roce ale podle antivirových statistik Esetu patří stále mezi tři nejrozšířenější hrozby vůbec, v únoru tomuto nezvanému návštěvníkovi patřila druhá příčka mezi hrozbami pro Android.
Falešné aplikace používají kyberšmejdi k šíření škodlivých kódů na Androidu poměrně často. V únoru se například adware Andreed šířil prostřednictvím falešné verze hry Car Factory Simulator. Andreed představuje na Androidu tu vůbec nejrozšířenější hrozbu současnosti, Novinky.cz před tímto nezvaným návštěvníkem varovaly již dříve.

zdroj: Vylepšený WhatsApp se lidem prodraží. Pustí do mobilu kyberšmejdy – Novinky

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email