Na jaře začne v Kadani rekonstrukce dolního jezu

Kadaň – V Kadani plánuje Povodí Ohře v průběhu března zahájit kompletní rekonstrukci dolního jezu na řece Ohři včetně vybudování rybího přechodu. Stavební práce jsou rozděleny do dvou etap a vše má být hotovo do ledna 2026. Zhotovitelem akce za 76 milionů je společnost SMP Vodohospodářské stavby a.s.

„Stavba řeší rekonstrukci stávající konstrukce jezu, kterou v celém svém rozsahu zcela vybouráme a postavíme novou. Její tvar se tedy nezmění a bude vycházet z toho původního. Novým provedením jezu vyhovíme i estetickým nárokům a zachováme charakter místa. Dále dojde k výstavbě opěrné monolitické zdi z betonu o délce 10 m, která prodlouží tu stávající, na pravém břehu štěrkové propusti,“ popsala postup prací mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Kromě celkové rekonstrukce jezu dojde také k výstavbě rybího přechodu o délce 56 m, ve dně širokého 3 m, který zajistí migraci ryb a mihulovců. „Zprůchodníme tak příčnou překážku, kterou jez nyní tvoří. Rybí obsádka  odpovídá lokalizaci řešeného profilu mezi vodní nádrží Kadaň a Nechranice. Vyskytují se zde proto jak říční druhy ryb, tak i ryby typické pro přehradní nádrže. Po dokončení stavby bude následovat monitoring rybího přechodu,“ dodala mluvčí.

Příjezd na staveniště je možný pouze korytem řeky Ohře, přičemž ke sjezdu do řeky budou vozidla stavby využívat část cyklostezky podél pravého břehu. Na cyklostezce tak vznikne dopravní omezení pro cyklisty a pěší, na které budou v dostatečném předstihu upozorněni dopravním značením. „Žádáme cyklisty a chodce, aby při pohybu na cyklostezce dbali zvýšené opatrnosti po dobu stavby. Pro skladování materiálu využijeme část přilehlého  parkoviště v ulici Pokutická, čímž dojde k omezení počtu parkovacích míst. Příjezd k provozovnám zůstane zachován,“ uvedla Dana Zikešová.

O přesném termínu zahájení, který závisí na hydrologických a klimatických podmínkách, bude Povodí Ohře informovat na sociálních sítích X i Facebook.

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email