Koncem ledna by volby vyhrálo hnutí ANO, SPD přeskočilo ODS, posilují STAN a PRO

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem ledna vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 33,4 %.

Hnutí ANO tak nadále zůstává jednoznačně nejsilnější politickou stranou na naší domácí politické scéně. Do Sněmovny by se koncem lednu dostalo šest stran.

Na druhém místě by nyní skončilo hnutí SPD v čele s jejím předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 11,7 %. SPD tak sesadilo z druhého místa ODS, která se v současné chvíli dělí o třetí a čtvrté s Piráty. Obě tyto vládní strany by získaly v nynějším průzkumu společnosti SANEP podporu 10,5 procent voličů. Pro stranu premiéra Petra Fialy by měl být dlouhodobý klesající trend voličských preferencí velmi varovným signálem. Fialovi voliči stranu opouštějí a přecházejí k opozičním nebo alternativním subjektům, primárně k ANO, SPD nebo straně PRO. Někteří také zvažují přechod ke Svobodným či Přísaze. Průzkum dále naznačuje, že roste skupina obyvatel, kteří v současnou chvíli zvažují, že by se voleb neúčastnili vůbec. Díky trendům, které lze dlouhodobě sledovat jak u Pirátů tak ODS je možné, že mají Piráti nakročeno k tomu, aby se stali nejsilnější pětikoaliční vládní stranou a vystřídali na tomto postu právě ODS.

Pátým politickým subjektem, který by se koncem ledna letošního roku dostal do Sněmovny PČR, je hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem, a to se ziskem 6,1 procentního bodu.

Šestou pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadila strana PRO v čele s advokátem Jindřichem Rajchlem, a to se ziskem 5,3 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se koncem ledna ocitly vládní strany TOP 09 (4,3 %) a KDU-ČSL (1,7 %). Hnutí Roberta Šlachty Přísaha by nyní získalo 3,6 procentního bodu, KSČM 2,9 %, Svobodní v čele s Liborem Vondráčkem 2,7 % a strana

SOCDEM by nyní získala 2,4 procentního bodu.

Žádný další subjekt by koncem ledna nepřekročil hranici 2 procent.

zdroj: sanep.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email