Lidé mohou do neděle sčítat ptáky na krmítkách, pomůžou tak odborníkům

Praha – V Česku dnes začíná šestý ročník Ptačí hodinky, při které mohou zájemci do neděle sčítat ptáky na krmítkách na okně či balkoně, na zahradě, v parku a dalších místech. Akci organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO), které pomůže získat informace o tom, které ptačí druhy zimují v ČR v blízkosti lidí, a jak se to během času mění. Minulého ročníku se podle ornitologů zúčastnilo 28.000 lidí, kteří pozorovali přes 517.000 ptáků. Nejčastěji mezi nimi byli vrabci, kosi, sýkory koňadry a modřinky a hrdličky zahradní.

Podle organizátorů se lidé mohou sčítání zúčastnit bez předchozí zkušenosti a nutnosti se předem registrovat. Stačí, když si kdykoliv ode dneška do neděle vyhradí hodinu času, při které budou pozorovat ptactvo z jednoho místa, a výsledky pak vloží do formuláře na webu ptacihodinka.cz. Na webové stránce se také dozví, jak správně zaznamenávat počty a druhy pozorovaných ptáků.

„Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu (na webu zveřejněné) materiály s vyobrazením druhů. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí a toto pozorování vložíme jako ‚neznámý druh‘,“ uvedla v tiskové zprávě Eliška Konopáčová z ČSO.

Pro ornitology jsou důležité také informace, že žádný pták během sčítací hodiny na krmítko nepřiletěl. „Jedná se o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci chybí,“ doplnila Konopáčová.

Pestrost pozorovaných druhů ovlivňuje mnoho faktorů, od charakteru zástavby, zeleně či vodní plochy v okolí přes umístění krmítka a nabízené potravy až po aktuální počasí. Nejvíce osvědčeným typem potravy pro ptáky na krmítku jsou podle ornitologů slunečnicová semena, přivítají ale i vlašské ořechy, tukové koule vybalené ze sítěk nebo jablka.

ČSO každoročně pořádá sčítání ptáků na krmítkách s názvem Ptačí hodinka od roku 2019. Podobně podle ní sčítají ptáky lidé v USA, Británii, Irsku, Nizozemsku a v dalších zemích. Čeští ornitologové při sčítání spolupracují s kolegy z Bavorka, Rakouska a Švýcarska a díky tomu mohou výsledky porovnávat i přeshraničně.

zdroj : ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email