Fiala osočuje nezávislé odbory, že jim jde o vlastní politické ambice, ti nesouhlasí

Praha – Odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. Leccos napovídají nedávná neúspěšná kandidatura na prezidenta a společné mítinky se zástupci opozice. Na sociální síti X to dnes, den před odbory vyhlášenou stávkou a protesty, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Vláda by měla hledat shodu, nemám jiné ambice, než být v čele ČMKOS, reagoval Středula. Politické ambice odmítl v České televizi i šéf školských odborů František Dobšík.

V pondělí se uskuteční také celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Školské odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství na příští rok. Podle ministerského předsedy ve školství nehrozí zhoršení kvality výuky, kterým někteří straší. Zároveň se nebudou významně redukovat nepedagogická místa, dodal.

Vláda podle Fialy slíbila to, že zvrátí trend prohlubujících se dluhů. Konsolidační balíček, který tento týden podepsal prezident Petr Pavel a proti kterému odbory mimo jiné protestují, je jedním z důležitých kroků k tomuto cíli, míní. Státní rozpočet podle něj příští rok ušetří téměř 100 miliard korun, deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Kabinet se snaží, aby celková míra zdanění zůstala pro občany stejná jako v době, kdy se utvořila vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, a aby opatření nedopadla na sociálně ohrožené skupiny, uvedl premiér. Za důležitý považuje také návrh důchodové reformy, který podle Fialy zajistí udržitelnost systému a garantuje mladším generacím důstojné důchody.

Stávce a dalším akcím odborů je proto podle premiéra těžké rozumět. „Na dluh se žít nedá. Každý ze své rodiny ví, že je potřeba hospodařit odpovědně a že přílišné výdaje je potřeba omezit. Stát se nemůže chovat jinak,“ poznamenal.

Konsolidační balíček i penzijní reforma byla podle Fialy známa už na jaře. „Proč odboroví předáci svolávají protest až nyní, minutu po dvanácté? Nabízí se jednoduchá odpověď. Odborovým vůdcům nejde ani o úspory ani o důchody, ale o vlastní politické ambice. Nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají,“ konstatoval.

O post hlavy státu se původně ucházel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, nakonec ale ještě před prvním kolem volby odstoupil a podpořil tehdy ekonomku Danuši Nerudovou.

Vláda podle ministerského předsedy o dialog se sociálními partnery stojí a také jej vede. Politizaci problémů, kritice za každou cenu a zbytečně vyvolávanému nátlaku ale ustupovat nebude, uvedl.

Co se týče školství, ohlášená stávka Fialu mrzí, ale ani v tomto odvětví podle něj není kam ustupovat. „Naopak, pokud budeme chtít, aby naše školství bylo moderní a bylo základním stavebním kamenem naší prosperity, pak se nevyhneme rozumným změnám,“ poznamenal. Hlavní problém podle něj není v penězích, ČR vydává na školství podobnou částku ve vztahu k HDP jako jiné vyspělé země.

Školství podle Fialy čeká série nezbytných změn, ne však radikálních reforem. Nehrozí podle něj masové rušení rozdělení tříd například při výuce jazyků. Změna maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu se dotkne 600 úvazků z celkových 70.000, uvedl na základě dat ministerstva školství. Nebudou ale vyloženě rušeny, nýbrž převedeny ve prospěch jiných škol.

„Nehrozí tedy žádné zhoršení kvality výuky, kterým někteří straší,“ napsal Fiala. Příští rok se také nezmění financování asistentů pedagoga, uvedl. „Není pravda ani to, že se budou významně redukovat nepedagogická místa. Rušena budou především ta, jež nejsou dlouhodobě obsazena,“ dodal.

Středula: Vláda by měla hledat shodu, nemám jiné ambice než být v čele ČMKOS

Vláda by se měla snažit dosáhnout shody v rámci sociálního dialogu a začít pracovat ve prospěch České republiky. V reakci na dnešní vyjádření premiéra Fialy to ČTK řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

„Stát v čele ČMKOS. To jsou mé ambice. Žádné jiné politické ne, nic takového není,“ reagoval Středula, který chtěl letos kandidovat na prezidenta, ale před prvním kolem volby odstoupil. Skrze vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) také Fialu dnes požádal, aby se například v pondělí po skončení demonstrace uskutečnilo jednání. Odpověď nemá.

Fiala má v pondělí v 9:00 v plánu vyjádření pro média v Brně, následně společně s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) navštíví Soukromou střední školu zemědělskou v Pozďatíně na Vysočině a setká se zemědělci v družstvu Pooslaví Nová Ves v Jihomoravském kraji. Večer pak premiér a předseda ODS navštíví jihomoravský a olomoucký sněm strany, sdělil ČTK jeho mluvčí Václav Smolka.

Šéf školských odborů František Dobšík v České televizi také odmítl jakékoli politické ambice. „Nám jde o to, aby vzdělávání fungovalo, jak veřejné, regionální, tak vysoké. Pan premiér se naprosto mýlí a spíš tomu ubližuje,“ poznamenal.

„To, v jakém stavu je současná Česká republika, je v zásadě vina vlády. Nepomůže, když to bude házet na kohokoli jiného. Pomůže jediné, že začnou skutečně pracovat ve prospěch České republiky a budou řešit problémy tak, aby dosáhli shody v rámci sociálního dialogu,“ řekl ČTK Středula.

Pokud budou vládní představitelé pokračovat „v tomto typu arogance,“ mohou se podle odborového předáka dočkat pouze toho, že budou protesty pokračovat. „Jestli je to jejich cíl, prosím, ale ať nehledají zástupné problémy, protože jsou už směšní,“ dodal.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email