Vysoké školy stávkují za lepší financování, odpoledne pochod k ministerstvu

Praha – Na některých vysokých školách v Česku začala ráno stávka za lepší financování univerzit. Na mnohých fakultách se dnes nebude učit po dobu jedné hodiny od 14:00 do 15:00, některé fakulty ale stávkují celý den. Celostátní hodinovou výstražnou stávku vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz. Ráno začaly protesty například na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), celodenní stávku ohlásily také Evangelická teologická fakulta UK, Fakulta humanitních studií UK a FF Univerzity Palackého v Olomouci. Odpoledne se chystá průvod z náměstí Jana Palacha k ministerstvu školství, zástupci akademiků by také měli jednat s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

Vládou schválený návrh rozpočtu na rok 2024 počítá pro vysoké školství na příští rok s rozpočtem stejným jako v letošním roce, kdy je na vzdělávání na veřejných VŠ určeno 30,9 miliardy korun. Rozpočet celého školství na příští rok má činit téměř 269 miliard korun.

Vysoké školy by podle akademiků měly mít v roce 2024 o tři až čtyři miliardy korun vyšší rozpočet než v tomto roce a mít plán na další navyšování financí až na úroveň zemí OECD. O požadavku dnes novináře informoval předseda koordinační odborové rady Univerzity Karlovy Petr Pavlík. Podle dat Eurostatu odpovídají veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP.

Zástupci vysokoškolských odborů a iniciativy Hodina pravdy, kteří dnes na některých vysokých školách v zemi stávky a protesty organizují, budou okolo 16:00 jednat o rozpočtu pro univerzity s představiteli ministerstva školství. Jednání by se měl zúčastnit ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Pokud požadavky stávkujících akademiků nebudou naplněny, plánují nespokojení vysokoškolští učitelé a pracovníci univerzit další protesty. Zvažuje se protestní akce v pátek 17. listopadu, akademici nevyloučili ani další stávky včetně zrušení výuky a nekonání státnic.

Akademici se dnes zároveň ohradili proti tomu, že by za nízké mzdy některých akademiků mohli děkani fakult a akademické senáty. Podle nich je podfinancovaný celý sektor a situaci nelze řešit tak, že se peníze vezmou fakultám, kde akademici vydělávají více, a přesunou se na chudší fakulty. Na nízké mzdy si stěžují zvláště lidé z humanitních a sociálněvědních oborů.

Na FF UK se do stávky zapojila většina akademiků, mnozí učitelé neučí a se studenty mluví o podfinancování vysokých škol v Česku. Společný program na fakultě začal v 09:30. Vedle debat vyráběli účastníci transparenty na odpolední shromáždění před budovou školy a do průvodu k budovám ministerstva školství.

Na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) se stávky účastní zhruba čtvrtina zaměstnanců, řekla ráno ČTK Ľubica Kobová z odborové organizace FHS UK. Jde podle ní o akademiky, ale zúčastní se i administrativní pracovníci. Kolem poledne se v budově FHS v pražské Troji sešlo podle odhadu organizátorů akce zhruba 200 lidí. Mohli vyslechnout přednášky a proslovy vysvětlující problémy vysokého školství, ale i zhlédnout promítání dokumentárních filmů o univerzitních stávkách a studentských protestech. V budově vystavili stávkující transparenty s hesly jako „Kvalita není zadarmo“, ale i transparenty upozorňující na důležitost administrativních pracovníků a knihovníků.

Na olomoucké filozofické fakultě se k celodenní stávce připojilo 250 ze 400 zaměstnanců. Zrušena byla téměř veškerá výuka.

Protestní shromáždění se konalo i na Univerzitě Pardubice. „Univerzita Pardubice letos zvýšila tarifní mzdy o deset procent, což bylo na hraně jejích možností,“ řekl protestnímu shromáždění rektor Libor Čapek. Nízké tarifní mzdy škola dohání odměnami, ale neví, kolik na ně bude mít.

Podle údajů ministerstva školství (MŠMT) vydělávali v roce 2022 akademičtí pracovníci působící na českých veřejných VŠ v průměru 62.872 Kč měsíčně. Loňská průměrná mzda v celém hospodářství činila podle Českého statistického úřadu 40.353 Kč. Nejmenší měsíční výplaty mají podle dat ministerstva akademičtí pracovníci z Akademie výtvarných umění v Praze, kde byla loni průměrná výplata 38.594 Kč.

zdroj: ČTK

ilustrativní foto

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email