Úředníci schválili přechod chomutovské teplárny Actherm z uhlí na spalování odpadu

Ministerstvo životního prostředí schválilo záměr společnosti Actherm na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Chomutově. Cílem projektu je nahradit spalování uhlí v tamní teplárně. Podle oznámení v Informačním systému EIA tím končí proces posouzení dopadu stavby na životní prostředí, který trval devět měsíců.

Podle zjištění úředníků MŽP nebude mít schválený projekt negativní vliv na kvalitu života na Chomutovsku. V některých parametrech dokonce přinese zlepšení. Emise oxidu uhličitého z teplárny Actherm mají po změně paliva klesnout z 94 tisíc na 61 tisíc tun ročně. Negativem je naopak produkce popílku obsahujícího zdraví škodlivé látky v objemu 4 tisíce tun za rok.

Díky novému zdroji typu ZEVO bude Actherm moci odstavit dva hnědouhelné kotle a přejít k ekologicky přijatelnějšímu palivu. Investor počítá s využitím některých stávajících objektů teplárny včetně dopravní a technické infrastruktury. Zařízení má za rok spálit okolo 60 tisíc tun odpadu a vyrobit okolo 331 milionů gigajoulů tepla a 23 tisíc MWh elektrické energie.

Actherm vlastní teplárnu s elektrickým výkonem 26 megawattů a tepelným výkonem 87 MWt v jižní části Chomutova. Teplem zásobuje průmyslovou zónu a část chomutovských domácností. V roce 2021 vykázala firma ztrátu 24,5 milionu korun při objemu tržeb 148 milionů. Chomutovská teplárna patří pod Actherm holding, jehož hlavním akcionářem je podnikatel Daniel Zeman.

Zájem o energetické využití odpadu roste

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podniky SAKO Brno a Pražské služby, obě ve vlastnictví příslušného města, mají v různé fázi přípravy projekty na zvýšení kapacity spalování odpadu.

Nové projekty na stavbu ZEVO loni oznámilo město Písek i teplárna C-Energy v Plané na Táborsku, o něco dříve začala svou investici do spalování odpadu chystat Teplárna České Budějovice. Skupina ČEZ chce s využitím šestimiliardové evropské dotace postavit ZEVO Mělník. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu.

zdroj: ekonomickydenik.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email