Nesplácený dluh Čechů v pololetí stoupl nejvíce za deset let

Praha – Nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil o 6,4 procenta na 29,2 miliardy korun. Jde o nejvyšší růst tohoto ukazatele za deset let, kdy se tato statistika sleduje. Celkové zadlužení obyvatelstva meziročně stouplo o 2,6 procenta na 3,22 bilionu korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které ČTK poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Objem nespláceného dlouhodobého dluhu se přitom meziročně snížil o 3,7 procenta na 5,1 miliardy korun. Celkový růst tak způsobil nesplácený krátkodobý dluh, jehož objem narostl o 8,7 procenta na 24,1 miliardy korun.

„Rozhodně jde přinejmenším o varovný signál, protože k těmto změnám došlo ve velmi krátkém čase. Na druhou stranu se pomalu snižuje inflace a prognózy počítají s brzkým ekonomickým oživením, takže zhoršení může být pouze dočasné. Rozhodně situaci zatím nepovažuji za alarmující, ale je potřeba ji brát v úvahu,“ upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Své krátkodobé úvěry nesplácelo ke konci druhého čtvrtletí 174.000 dlužníků, o 0,7 procenta více než loni. Průměrná nesplácená částka činila 138.500 korun, o 7,9 procenta více než před rokem.

Objem nespláceného dluhu na spotřebu se zvýšil ve všech věkových kategoriích, nejvíce u osob ve věku od 30 do 34 let (o pětinu). U této věkové kategorie zároveň nejrychleji roste i celkový objem úvěrů na spotřebu. Objem nespláceného dluhu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Objem úvěrů na bydlení dosáhl v pololetí 2,67 bilionu korun a meziročně se zvýšil o dvě procenta. Objem dluhu na spotřebu činil 554,5 miliardy korun a vzrostl o 5,4 procenta.

Zásadním trendem je výrazné zpomalení tempa zadlužení dlouhodobými úvěry. Ještě loni se objem úvěrů na bydlení meziročně zvyšoval až o 18 procent. „Stojí za tím hlavně nízký zájem o hypotéky, které jsou kvůli vysokým úrokovým sazbám i vysokým pořizovaným cenám nemovitostí pro mnoho skupin obyvatel téměř nedostupné,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Průměrná částka dlouhodobého dluhu činila ke konci června 2,5 milionu korun, o 4,9 procenta více než před rokem. Dlouhodobě zadluženo je v Česku 1,07 milionu lidí, což je o 29.000 méně než loni. Objem dlouhodobých úvěrů mírně vzrostl ve všech krajích kromě Prahy, kde poklesl o 0,2 procenta.

Krátkodobé zadlužení roste výrazně rychleji. Průměrná částka na jednoho dlužníka dosáhla téměř 240.000 korun, o 10.000 korun více než o rok dříve. Zvýšil se také počet dlužníků s úvěrem na spotřebu, a to o 18.000 na 2,31 milionu lidí. Objem krátkodobého dluhu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce v Praze, a to o 7,4 procenta.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email