České dráhy připravují řadu nostalgických jízd i cesty k moři

vlak cz 2022 12

Už máte svoji letní jízdenku?

Česká republika – Hned první prázdninový den vstoupila v platnost speciální letní jízdenka pro cestování ve vlacích. České dráhy na letní prázdniny připravily řadu akcí. V provozu jsou například sezónní vlaky do polských letovisek u Baltského moře.
O víkendech stále jezdí výletní cyklovlaky. Veřejnost má k dispozici také síť půjčoven jízdních kol ČD BIKE a zhruba 7 500 spojů, která přepravují jízdní kola.

Jízdenku na léto lze zakoupit s platností 7 nebo 14 libovolných na sebe navazujících dní. V době platnosti umožňuje jízdenka volné cestování spoji Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů. Jízdenka na léto platí ve 2. třídě, ale je možné si do 1. třídy dokoupit jednorázový doplatek. Do vlaků s povinnou rezervací je třeba si zajistit místenku. Jízdenky platí do 31. srpna, v předprodeji jsou už od 15. června. Základní cena 7denní jízdenky je 1 390 Kč a 14denní pak 1 990 Kč, pro držitele In Karty se zákaznickou aplikací (např. IN 25, IN 50 atp.) platí zvýhodněná cena 1 190, resp. 1 690 Kč a nová zlevněná varianta pro děti 6 až 18 let, studenty 18 až 26 let, seniory od 65 let a invalidy III. stupně stojí u 7denní jízdenky 695 Kč a 14denní jízdenky 995 Kč. Jízdenky jsou na jméno a nejsou přenosné. Jízdenku na léto loni využilo přibližně 10 tisíc cestujících.

Prázdninové nostalgické vlaky

O prázdninách může být příjemným cílem také cesta nostalgickým vlakem v historických vagónech s dřevěnými lavicemi. Vlaky dopravují stařičké parní, motorové nebo elektrické lokomotivy.
V letošním roce se mohou zájemci vydat za parními vlaky na Šumavu nebo na Valašsko. Připraveny jsou tam nostalgické jízdy Šumavské léto s párou a Rožnovské parní léto 2023. České dráhy vypraví i historické motoráčky nebo motorové lokomotivy mezi Břeclaví a Lednicí, do Mariánské Týnice a každou středu po celé prázdniny budou vyrážet historické soupravy na trať z Lužné u Rakovníka do Chomutova, což umožní návštěvu hned dvou největších českých železničních muzeí v jediný den.
Na jihočeské lokálce a naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně si letos připomínáme 120 let provozu. Zde se o prázdninách uskuteční jízdy historických elektrických vozidel pod názvem Léto s Bechyňkou aneb S nostalgií po Křižíkově dráze.
Kompletní nabídku ČD Nostalgie si lze prohlédnout na www.cdnostalgie.cz.

SEZÓNNÍ VLAKY A VÝLETY S KOLEM

V plném provozu jsou také sezónní noční vlaky z Bohumína do letovisek v Polsku u Baltského moře. Jezdí ve spolupráci s polským dopravcem PKP InterCity. Spoje míří do stanice Łeba, Hel a Kołobrzeg. Vlak Pirat Bohumín (21:18) – Kołobrzeg (8:16 / 20:21) – Bohumín (7:08) nabízí cestu v klasických oddílech 1. a 2. třídy.

Noční vlak Wydmy odjíždí z Bohumína v 19:14 hod. a nabízí cestu na poloostrov Hel (příj. 7:37 hod.), kde má několik zastávek. Jeho jízda končí přímo ve stanici Hel. Další část vlaku jede do letoviska Łeba (přij. 7:34 hod.). Z Leby odjíždí vlak v 18:20 hod. a z Helu v 19:00 hod., do Bohumína bude přijíždět v 7:43 hod. Tento spoj nabízí místa v oddílech 1. a 2. třídy a v lůžkových vozech polských železnic PKP Intercity. V Bohumíně jsou možné přestupy z/na spoje do dalších míst v České republice.
Směrem k polskému baltskému pobřeží lze využít také pravidelný denní spoj EuroCity Sobieski, který jezdí z Vídně přes Břeclav, Přerov a Ostravu do Gdaňsku, letoviska Sopoty a Gdyně.

V provozu jsou také sezónní víkendové výletní vlaky z Prahy do Brd, Českého ráje, z Brna do Podyjí nebo kolem cyklostezky Ohře mezi Chebem a Karlovými Vary. Ty přepravují jízdní kola podobně jako většina vlaků Českých drah.
S kolem se lze vydat také do zahraničí, např. na Labskou nebo Dunajskou cyklostezku. Kdo nechce vozit své jízdní kolo na dovolenou, může využívat kola z půjčoven ČD BIKE. Podrobnosti o přepravě jízdních kol a půjčovnách získáte ZDE.

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email