Plánovaná spalovna v Chomutově vzbudila vlnu nevole

Část obyvatel nechce v centru Chomutova zvažovanou spalovnu komunálního odpadu. Vadí jim blízkost spalovny k obytné části, související nárůst dopravy a znečišťujících látek.

Podle společnosti Actherm, která o vybudování spalovny usiluje, bude mít na své okolí pouze minimální vliv, a to v mezích zákonných limitů, řekli v úterý na veřejném projednání její zástupci. Projednání se zúčastnily asi čtyři desítky lidí.

Přítomní lidé se ohradili proti výstavbě spalovny v centru města, která by měla stát pár set metrů od domů nebo náměstí. Ostatní spalovny se podle nich stavějí nebo zamýšlí stavět mimo území měst. Podle mnohých se zvýší doprava v centru města, hluk, prašnost i chemické látky, které budou mít negativní vliv na zdraví obyvatel. Obávají se také toho, že se do Chomutova bude svážet odpad ze zahraničí. Projekt spalovny kritizuje dlouhodobě také opoziční hnutí PRO Chomutov.


Na veřejné projednávání přišli mezi odpůrci spalovny  i někteří opoziční zastupitelé.

Může jít o obrázek 1 osobě a textu„Zastupitelka Mgr. Sabina Lecjaksová  se zúčastnila veřejného projednání dokumentace vlivů záměru “spalovny Actherm” na životní prostředí.
Zastupitelský klub Svoboda a přímá demokracie – SPD Chomutov s podporou PRO – Právo Respekt Odbornost nesouhlasí s vybudováním spalovny v Chomutově.
Proč by měla být spalovna v Chomutově, když se buduje v Komořanech?
Bojujeme od samého počátku za lidi, kteří jsou nespokojení se současnou situací!,“ uvádí opoziční zastupitelé na sociálních sítích.


„Jako občan s tím nesouhlasím. Od devadesátých let tady probíhalo odsíření elektráren, ekologizace, všechny šachty se postupně zatápí, stává se tady z toho skvělá krajina a vy nám tady postavíte spalovnu s 60 000 tuny odpadu za rok. Žiju tady celý život a už to tu nechci. Chci, aby tady mohly dobře žít moje děti a pak děti mých dětí,“ řekla jedna z obyvatelek Chomutova.


Lidem v Chomutově a sousedním Jirkově dodává většinu tepla uhelná elektrárna Prunéřov II. Ta má ale ukončit provoz nejpozději do roku 2032. Menšinový dodavatelem je teplárna Actherm, jejím dosavadním zdrojem tepla je rovněž hnědé uhlí. Společnost Actherm ale nyní uvažuje o ekologizaci své teplárny, ze které chce vybudovat spalovnu komunálního odpadu. Zároveň by obyvatelům Chomutova a Jirkova dodávala teplo.

Chomutovský projekt ZEVO – zařízení na energetické využití odpadu počítá se zpracováním až 60 000 tun odpadu, který zůstane po primárním vytřídění v domácnostech či firmách bez jiného využití. Podle majitele společnosti Actherm Daniela Zemana se nepočítá se spalováním odpadu z Německa ani z jiných států. Přibližně polovina odpadu by měla být komunálního původu z Chomutovska a obcí z okolí, uvažuje se také o Karlovarském kraji. Druhou půlku by měl tvořit ostatní energeticky využitelný odpad. Kapacita je podle vedení společnosti nastavena tak, aby se optimalizovaly dojezdové vzdálenosti a zároveň potřebný výkon teplárny. Provoz spalovny bude vyžadovat 50 kamionů za den, takže mírné zvýšení proti dnešku.

Podle dokumentace vlivů na životní prostředí by měl mít záměr spalovny pouze minimální vliv na znečištění ovzduší či hlukovou zátěž. Naopak vliv na klima díky ekologizaci nynější teplárny má být pozitivní. Nepřinese ani přílišnou dopravní zátěž, k přepravě by se mohla využít také současná vlečka. „Zpracované odborné studie se zejména v ohledu navýšení dopravy pohybují na straně bezpečnosti. Záměr je tedy z hlediska všech studií hodnocený jako akceptovatelný,“ řekl v úterý zpracovatel dokumentu Pavel Obrdlík.

Veřejné projednání bylo součástí procesu posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Pokud záměr úspěšně zvládne získat potřebná povolení, měla by stavba spalovny začít v roce 2024. O něco větší spalovna má vzniknout v Komořanech.

Zdroj: ČTK


Nechci v Chomutově spalovnu (96%, 1 208 hlasů) už říká více než tisíc lidí, kteří se vyslovili v anketě. HLASUJTE KLIKNUTÍM NA OBRÁZEK ZDE.


 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email