Svoláme zastupitelstvo, spalovna odpadů opět na scéně.

„Velká spalovna odpadů v areálu Acthermu v centru města má další vývoj. Firma dodala dokumentaci, která ji má zajistit povolení od ministerstva. A my znovu budeme chtít říct, že ji tu nechceme,“ informuje na sociálních sítích aktivní chomutovská opozice PRO Chomutov.
Dodání dokumentace příslušným orgánům státní správy a samosprávy je dalším krokem, který směřuje ke spuštění provozu spalovny. Provoz spalovny v Chomutově bude znamenat zátěž pro životní prostředí, nejen v podobě emisí, které bude spalovna soustavně produkovat. Provoz spalovny si automaticky vynutí velký provoz nákladních automobilů, které budou svážet odpady ze vzdálených míst.
Dalším dopadem na kvalitu života místních, bude kromě zvýšené dopravy bude rychlejší zhoršování kvality komunikací ve městě, kterou způsobí těžká nákladní doprava.
Spalovnu od počátku aktivně kritizuje opoziční hnutí PRO Chomutov, kterému se připojili zastupitelé z SDP a strany PRO.
„Už jednou jsme chtěli, aby město Chomutov jasně řeklo, že spalovnu nechce. To se bohužel nestalo. Nadále budeme prosazovat, aby se město jasně vyhradilo proti provozu nesmyslné spalovny ve středu města,“ uvedl na sociálních sítích předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov Marian Bystroń.

Opoziční zastupitelé se již v únoru letošního roku na mimořádném zastupitelstvu snažili prosadit jasné odmítnutí spalovny. To se nestalo, vládnoucí koalice místo toho prosadila, že vznikne pracovní odpadová skupina. Na návrh PRO Chomutov si zastupitelstvo alespoň vyhradilo pravomoc konat všechny další kroky v procesu EIA ke spalovně.

„Pracovní skupina se dosud nesešla. Vzhledem k lhůtám, které má město k vyjádření, bude nutné, aby se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Pokud to neudělá vedení města, pokusíme se o to my,“ popisuje Bystroń.

Vedení města pořádá zastupitelstva v nejmenší možné frekvenci, která je podle zákona možná. Další zastupitelstvo by se mělo konat až v červnu, kdy by už uplynula lhůta pro vyjádření. Existuje také možnost, že se město nevyjádří vůbec i tako varianta bude nahrávat společnosti, které prosazuje spalování odpadu.

Teplárna Actherm má záměr změnit svůj podnik ve spalovnu odpadu s kapacitou cca 60 tisíc tun spáleného odpadu ročně.

Odpad chce vozit i z okolních krajů. V současné teplárně se více jak tři roky netopí, z komínů se nekouří.  Dodávky tepla pro Chomutova jsou zajištěny  z Prunéřova.

Dokumentace EIA bude klíčovým dokumentem ( https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OV4221?lang=cs ) pro další postup.

Současná politická reprezentace zatím hraje roli spíš pasivní a snaží se celou záležitostí promlčet. Celý proces tak běží nerušeně dál a hrozí, že lhůty pro vyjádření města uplynou a občané zastoupení svými politiky se už nebudou moci aktivně celého procesu účastnit.

K tak zásadním tématům mohou přitom politici vyhlásit místní referendum, aby jim občané dali jasnou odpověď, ale o tom politici zatím nemluví.

Politickou odpovědnost za postup města nese jednoznačně staronová koalice ve složení hnutí ANO a NOVÝ SEVER. Ve vedení města je primátor Marek Hrabáč (ANO), a náměstci David Dinda a Milan Märc (oba  NOVÝ SEVER)AKTUÁLNÍ ČÍSLA ANKETY-HLASUJTE

Chcete v Chomutově spalovnu odpadu?

  • Je mi to jedno (1%, )
  • Nechci v Chomutově spalovnu (96% )
  • Chci v Chomutově spalovnu (4%,)

zdroj: PRO Chomutov | Facebook, Chomutovky.cz, Stopspalovne.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email