Ekonomové říkají, čísla rozpočtu jsou hrozná, na Václavském náměstí bude další demonstrace

„Čísla jsou hrozná. Už nelze nic lakovat na růžovo. Je to nejhorší výsledek v historii České republiky,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS poradce premiéra Fialy (ODS) a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Skutečně se může zdát, že vláda nasadila schodek s marketingovou baťovskou cenou. Opticky vypadá nižší, protože nezačíná trojkou. Může to také evokovat, že může být i o 100 miliard menší a vláda s tím mohla kalkulovat. Počítáme ale s tím, že deficit se přes hranici 300 miliard dostane,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.

Ministr financí  Stanjura po té, co se veřejně provalila asi největší rozpočtová tragédie čísel prvního kvartálu uvedl, že se slíbený schodek na letošní rok podaří dodržet. „Hospodaření státu se v prvním čtvrtletí roku nevyvíjelo příznivě, a to zejména kvůli více než sto miliardám výdajů navíc na sociální dávky, pomoc lidem s energiemi, splátky úroků ze starých dluhů, ale také vyšší investiční aktivitě státu,“ řekl Stanjura.


Celá řada nedodržených slibů, které vládnoucí politici občanům garantovali jsou dnes výsměchem všem, už jen proto, že Fiala bez mrknutí na místo omluvy nebo jakékoli míry sebereflexe jen suchým konstatováním oznámil, že změní programové prohlášení vlády a tím pádem spadly mnohé sliby do pomyslného koše na odpad. Mnoho lidí to vnímá jako podvod na voliče, možná i proto se stále častěji objevují názory volající po demisi vlády z řad široké veřejnosti po celé zemi, které přerůstají v organizované demonstrace.

Již několikátá demonstrace se bude konat na v Praze na Václavském náměstí. Dne 16.4.2023 od 14:00 hodin podle předběžných informací přijde vyslovit nedůvěru politikům z ODS, STAN, TOP 09, KDU ČSL a PIRÁTŮM ještě více nespokojených občanů, než tomu bylo v březnu. Podle představitelů strany Právo. Respekt, Odbornost (PRO) pod vedením předsedy Jindřicha Rajchla stále více přibývá nespokojených občanů a dokonce začínají narůstat kromě nespokojenosti i násobné požadavky na odchod vlády “mravní bídy”.

Po nepodařeném onálepkování a diskreditaci pokojných demonstrací přesvědčil Rajchl širokou veřejnost o tom, co zpětně potvrzují i provládní a nezávislí ekonomové.

Vláda si přitom za schodek může z velké části sama. Dosud totiž drží cenové stropy na energie, které podle vlastního výmyslu musí producentům kompenzovat. Upozorňuje na to zejména hlavní ekonom investiční firmy Natland Petr Bartoň, podle kterého šly další výdaje na mimořádné důchody, školství a právě na kompenzace za zastropované ceny elektřiny a plynu.

Je evidentní, že Stanjurovo pokus svést problémy státu na seniory a výplaty v sociální oblasti, by se dalo s úspěchem pochybovat a lidí těšící se důvěry vládě rapidně ubývá.


„Může to být i násobně níže. Problém je zejména u bank, otázkou je pak, kolik se podaří vybrat od skupiny ČEZ. Za první čtvrtletí stát dostal osm miliard korun, přesto dalších 60 miliard utratil za platby spojené se zastropováním energií,“ uvedl veřejně Kovanda.

Veliké problémy ale může mít Česko i do budoucna.

Stále totiž panují pochyby nad příjmy rozpočtu. Fialova vláda se je snažila zajistit i přes daň z nadměrných zisků. Ta padla na energetické, finanční či těžební společnosti. Už dnes je ale jisté, že se státu nepodaří vybrat plánovaných 35 miliard korun a české občany nejspíš čeká další obří díra, kterou budou muset se svého za vládu zalepit hned, nebo si vlády rozšíří obzor dluhového šílenství, které se může za nedlouho potýkat z nesplatitelnými závazky a rizikem nucené správy věřitelů.

Na rozdíl od vyspělých ekonomik v demokratickém světě, které uřídily krizové období a pomalu zvedají pozitivní bilance veřejných služeb a rozpočtů, tak Česká republika pod vedením současných reprezentantů “mravní bídy”, bude dlouho pykat za katastrofální a nesystémová rozhodování, která se často úplně vymykají opatřením přijímajících okolními demokratickými státy.

Stanjura se už dnes může zapsat do historie jako ministr, který nejen svou odborností neodpovídá profilu svěřené gesce, kterou pro občany vykonává, ale také jako politik, který stál u historicky největšího zchudnutí občanů České republiky, navíc s bonusem astronomického zadlužení, které do budoucna bude koulí na nohách dalších generací.

Česká vláda se na místo dělné práce ve prospěch občanů a trpělivému vysvětlování, uchyluje k bagatelizaci a zpochybňování garantovaných svobod, které zaručují základní právní normy v podobě práva shromažďovacího a svobody projevu. Nikdy v novodobé historii se stát nezabýval zcela neuchopitelnou dezinformační scénou s parametry možné kriminalizace vlastních občanů, kterou představuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v podobě nově zřizovaných policejních struktur opět jako mistr, který zdaleka neodpovídá svým odborným profilem a zkušenostmi pro řízení tak rozsáhlého rezortu, který vyžaduje dlouhodobou praxi a manažerské ostruhy.


Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email