Seniory proškolili policisté, už poznají podvodný e-mail.

Jirkov – Aktuální trendy v oblasti kyberkriminality byly tématem přednášky s besedou, které se ve spolupráci s městem Jirkov zhostili dva policisté z územního odboru Chomutov v rámci prevence kriminality.

„Jedná se o specialisty z oddělení analytiky a kybernetické kriminality a z oddělení hospodářské kriminality, kteří se věnují odhalování právě této trestné činnosti,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Akce se konala v úterý odpoledne v Jirkovském divadle a byla určena pro veřejnost, zejména pak pro seniory, kteří byli v hledišti zastoupeni nejvíce.

Policisté za pomoci prezentace seznámili přítomné s aktuálními triky podvodníků, jejichž cílem je připravit své oběti o co nejvíce finančních prostředků. Policie v posledních letech zaznamenala strmý nárůst trestních oznámení v oblasti kybernetické kriminality, které se dynamicky v poslední době rozšiřuje. V okresu Chomutov bylo jen za rok roce 2018 zaevidováno 34 případů, v roce 2021 to už bylo 199 přijatých oznámení, a v loňském roce byl nárůst dokonce na 280 případů.

Policisté se podrobněji věnovali častým formám této kriminality, například podvodným emailům a SMS, podvodným telefonátům falešných bankéřů a policistů, podvodům spojeným s investicemi, ale také případům vylákání peněz pomocí různých smyšlených příběhů, kdy se podvodníci (vydávající se např. za vojáky na misi apod.) snaží vylákat z obětí peníze po předchozím navázání romantického vztahu „na dálku“. Pro názornost pak přednášku doplnili o několik skutečných případů, které při své práci řešili nebo aktuálně řeší, a při nichž poškození v důsledku těchto podvodů přišli mnohdy i o celoživotní úspory a někdy se dokonce navíc i zadlužili. Přitom policisté účastníkům pustili také záznam autentického telefonátu falešného bankéře.
Po skončení prezentace přednášející odpovídali na dotazy návštěvníků.

zdroj: Policie ČR

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email