Stanjura zvažuje zrušit desítku daňových slev

Vláda plánuje zrušit desítku daňových slev včetně slevy na manžela či manželku a na polovinu, tzn. na maximálních 1000 Kč ročně, zvažuje snížit státní příspěvky u stávajících smluv stavebního spoření. U nových smluv by se mohly zrušit úplně. Změní se i podpora důchodového spoření, řekl Právu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Už jde zřejmě do tuhého a ukazuje se, že ODS začne házet všechny lidi přes palubu, jen bohatých si opět zřejmě nevšimne.

Stanjura věří, že snížení červnové valorizace penzí se podaří vládě prosadit i přes ohlášené obstrukce opozice, která stejně jako odbory kritizuje, že senioři přijdou v průměru tisíc korun měsíčně, aby vláda ušetřila. „Odborům a opozici je asi jedno, jak vysoký bude deficit. Já mluvím o mezigenerační solidaritě. Přijdou generace, které to budou muset všechno zaplatit,“ připomíná Stanjura.

Na dotaz, proč vláda přišla s jednorázovým,  a ne se systémovým řešením, tj. s trvalou úpravou mimořádné valorizace, která kvůli přidání jen do procentuální části důchodů zvýhodňuje lidi s vysokými penzemi  Stanjura odvětil, že na to nebyl čas.

„Museli jsme řešit dopady války a energetické krize, šest měsíců jsme byli předsednickou zemí Evropské unie. Nás to vytížilo natolik, že na debaty o systémovém řešení zatím nebylo tolik času. Jestli to někdo není schopen zohlednit, tak nevnímá realitu,“ řekl ministr financí.

Stanjura připouští, že právě nyní je ideální čas se pustit do škrtů.

„Jsou tu dvě příznivé okolnosti. Máme za sebou úspěšné předsednictví a současně máme příští volby v květnu 2024 a na podzim 2024,“ dodal, že nyní bude čas na debatu o systémových změnách.

„Jedno je úplně jisté, ta opatření nebudou populární. Chcete-li snížit deficit státního rozpočtu, nemáte žádné populární opatření. Budeme poctivě sledovat mezigenerační solidaritu a to, aby byly chystané úspory sociálně únosné,“ pokračoval Stanjura s tím, že to musí mít razantní fiskální dopad.

Už tak chudým rodinám chce vláda nadiktovat další spoření.

Na vládě se hovoří také o změnách ve státních příspěvcích u třetího důchodového pilíře. Debata se vede i o tom, že ti, kdo si měsíčně ukládají méně než pětistovku měsíčně, stát příspěvek vyplácet nebude. Štědřejší podporu od státu získá jen ten, kdo si bude spořit více než dnes: „Hlavní pro nás je zvýšit motivaci občanů, aby spořili,“ dodal Stanjura.

Dále vláda zvažuje snížit státní příspěvky u stávajících smluv stavebního spoření. „Snížení státní podpory u stavebního spoření je skutečně jedna z variant, o které velmi vážně uvažujeme,“ zmínil Stanjura. U nových smluv by se mohly státní příspěvky zrušit úplně.

Mimo to je v plánu zrušení celé řady daňových slev: „Navrhnul jsem jich zhruba 10 nebo 11 a poslal jsem je k debatě svým kolegům ve vládní koalici. Všechny jsou ze své podstaty nesystémové a komplikují či zatěžují daňový systém,“ přiblížil Stanjura.

Debata se zde vede o daňové slevě na manželku a na manžela na polovinu, tedy na maximálních 1000 Kč ročně, připustil neekonom Stanjura.

Ve hře je zvýšení daně z nemovitostí až na dvojnásobek. „Je to jedna z variant, která se zvažuje, a s ohledem na naše velmi nízké majetkové daně v evropském kontextu by to byl, dle mého názoru, ospravedlnitelný krok,“ uvedl na sítích současný ministr financí.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email