Zakázky u Kamencového jezera za více než 100 miliónů hlídá Dinda z Nového Severu

Rozvoj Kamencového jezera bude asi největší investice, kterou zaplatí občané Chomutova z rozpočtu města, pod taktovkou náměstka Dindy (Nový Sever) , do jehož gesce Kamencové jezero patří, vedle dalších městských zařízení.

Peníze z kapes občanů Chomutova tečou po desítkách miliónů korun do obrovské investice, která nebude podpořena žádným dotačním programem. Město nezískalo ani z národních, ani evropských zdrojů žádné peníze, takže zakázku realizuje zcela z peněz občanů.

Taková suma bez diskuse významně zatíží, už tak napjatý rozpočet města. Nehledě na fakt, že za poslední období začalo zrychlovat i zadlužování města Chomutova, opět pod taktovkou koalice hnutí ANO a Nový Sever. Dluhy se musí splácet, a navíc se tím zhoršují podmínky města pro hodnocení bank. Veřejné peníze občanů Chomutova se rozkutálí bez kontroly dotačních úřadů a vše proběhne v režii místních mocipánů a úředníků, takže jedinou kontrolu bude po všech zainteresovaných osobách jen veřejnost.

Politici se rozhodli řešit okolí vodní plochy, respektive  otázky přístupů, které mají být zvelebené, a tak se stát lepším místem pro návštěvníky. V ulici Přemyslova vyroste podle projektu Kamencové náměstí s infocentrem, fontánou, městskou pláží a velkým parkovištěm.

„Rozumím zvelebování míst pro rekreaci a sport. Ale na druhé straně dlouhá léta nejsou peníze na parkovací místa, která zoufale chybí lidem daleko více na sídlištích.  Parkování je žhavé téma a divím se jak současné koalice k tomu přistupuje. Měli bychom se soustředit na podstatnější věci. “ uvedla opoziční zastupitelka Sabina Lecjaksová (SPD s PRO) . 

V Mostecké ulici vzniká nový vjezd do kempu a rozšiřuje se i parkoviště u vodního Aquasvěta. Akce probíhají podle návrhů architektů a opět byly předmětem zadání koaličních politiků. Z nich vyšli vítězové výběrových řízení, kteří se stali zhotoviteli  stavebních dodávek, které v součtu přesahují 100 milionů korun.

Firmy, které zvítězily, budou také veřejné peníze  z pokladny města konzumovat, držet záruky a odpovídat za kvalitu provedených prací. Vše za bedlivého dozoru politického personálu, opět z politiky Nového Severu.

Šťastným vítězem tučné zakázky se z celkového počtu pěti uchazečů stala jedna ze zavedených a osvědčených firem, které díky své historii a referencím mohou být jistou zárukou úspěšnosti, kvality a jistoty pro zadavatele. Zakázku ve výběrovém řízení, které organizovali úředníci po bedlivým dohledem politiků získala společnost  PETROM STAVBY, a.s., která byla do obchodního rejstříku zapsána 24. března 2003 a vedou jí podnikatelé z Kadaně. Tato společnost je opakovaně označena na serveru hlidacstátu.cz vysokým rizikem, kde zvítězila s cenou těsně pod limitem pro veřejné zakázky a dalšími riziky spočívající v uzavření smlouvy bez uvedené ceny.  Mimo jiné je firma  PETROM STAVBY, a.s. označena jako sponzor hnutí ANO 2011,  které působí v chomutovské koalici pod vedením primátora Marka Hrabáče (ANO).  

PETROM STAVBY, a.s. tak porazila ostřílené regionální firmy,  jako HERKUL a.s., REKULTIVACE Ústí nad Labem, RRR spol. s r.o. a STRABAG a.s..

Asi nebude další náhoda, že firma RRR spol s r.o.  dělá na stavbě  subdodavatele.

Podle posledních informací, které redakce získala, ale nemusí být vítěz na všechno úplně sám a dílčí práce mohou za městské peníze konzumovat tak zvaní subdodavatelé. To jsou firmy, které i když zakázku nevyhrály, tak mohou pro vítěznou společnost dodávat dílčí práce a to do výše, kterou může, ale nemusí stanovit objednatel (město Chomutov-místní politici).

Po chvíli surfování na internetu se dá z veřejných zdrojů  snadno dohledat, že PETROM STAVBY, a.s. v minulosti pracovala pro městskou společnost CHOMUTOVSKÁ BYTOVÁ a.s. , kde jsou angažováni přímo politici současné chomutovské koalice, kteří rozhodují o tom, kam se veřejné peníze nasměrují a jakým způsobem se budou dál rozdělovat.

Na podpisech smlouvy s městem zřejmě někdo zapomněl začernit osobní údaje, ale podstatná informace je taková, že společníkem PETROM STAVBY, a.s. má společníka. a to  Silnice Topolany a.s. která sice ve veřejné zakázce není přímo vidět, ale je domácí a má sídlo v Chomutově. I tato společnost je opakovaně označena na serveru hlidacstátu.cz  s rizikem, kdy zvítězila s cenou těsně pod limitem pro veřejné zakázky a dalšími riziky spočívající v uzavření smlouvy bez uvedené ceny.


 


Ale to, že jsou veřejně dostupné zajímavé údaje o rizicích firem zřejmě chomutovské politiky moc nezajímá, nemluvě to tom, jaké vazby mají k nim, ke státním a dalším veřejným zakázkám, včetně milionových dotací, které opakovaně přitékají z veřejných peněz České republiky nebo Evropské unie.

Sebestřednost, arogance moci a otrlost místních politiků je až neuvěřitelná.

Povolení jednat o změně (navýšení) ceny, či prodloužit termín dodání je oprávněn kromě odborného úředníka Magistrátu, také náměstek primátora David Dinda z Nového Severu, který má takové oprávnění na zakotveno v smlouvě, i přes to nedisponuje žádným odborným vzděláním na odpovídající úrovni pro rozhodování ve stavebnictví a je známý kromě jiného tím, že přihrál svým příbuzným reklamní plochy na zastávkách autobusů, které opakovaně užívá na svou vlastní  předvolební kampaň.

Další zajímavostí je, že náměstek Dinda nemá žádné zkušenosti s žádnou prací. Zdali kvalifikace marketingového manažera hokeje postačuje na to, aby rozhodoval vícepracích, a kam vlastně půjdou veřejné peníze, může být velkým  hazardem . Jak dopadl hokej pod jeho vedením už občané Chomutova viděli.  Jak dopadne město, když ho povede dál on?

Ale náměstek Dinda má na svém kontě mnohem více zajímavých aktivit, o kterých by se dalo s úspěchem pochybovat a podle dalších indicií toho bude mnohem víc, co bude občany zajímat (redakce zpracovává další podklady, které mnohým nejspíš vyrazí dech).

Kdo by si myslel, si na sebe obří investice vydělá, bude na velikém omylu.

Ekonomicky výdělečné provozy jsou v režii někoho jiného, než města. Hotel, minigolf, stánky, nebo restaurace jsou za drobné a ne příliš výhodných podmínek dlouhodobě v pronájmu soukromých osob, které jsou politicky navázány nebo sympatizují s politiky Nového Severu.

O nevýhodných poměrech a ekonomických nesmyslech na Kamencovém jezeře pod taktovkou náměstka Dindy  budeme dál informovat, ale už nyní je jasné, že městu zřejmě zůstanou jen náklady, které zaplatí opět město.


 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email