Kuřáci si za krabičku cigaret připlatí.

Češi v letošním roce za krabičku cigaret zaplatí až 140 korun. V příštím roce se cena krabičky cigaret může vyšplhat až 160 korun. Krabička cigaret letos postupně, během hlavně prvních tří měsíců letošního roku, zdraží z průměrné ceny loňského roku, tedy 125 korun, až k právě úrovni 140 korun.

„Zvýšení spotřební daně, platné nyní od ledna, zvyšuje průměrnou cenu krabičky o přibližně pět korun. Dalších 5 až 10 korun si ovšem výrobci přičtou z důvodu obecné vysoké inflace a jejich vlastního růstu cen výrobních nákladů, zejména pak energií,“ uvádí ekonom Lukáš Kovanda.

Cena krabičky už je nyní tak vysoká, že hrozí výrazné snížení inkasa příslušné daně. „Citelně totiž ubývá Němců a Rakušanů, kteří si do Česka pro cigarety jezdili, naopak více a více Čechů se vydává za cigaretami do výrazně levnějšího Polska. Zjevně se také rozmáhá černý trh s tabákem v Česku a pašování kuřiva,“ popisuje současnou situaci Kovanda.

Češi stále za tabák utrácejí poměrně hodně. „Za tabákové výrobky vydávají 4,3 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů, vyplývá z dat Eurostatu. To je druhá nejvyšší hodnota v EU, po Lucembursku. V průměru domácnosti v EU utrácejí za tabák pouze 2,1 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů.

„Za tabákové výrobky lidé v Česku předloni utratili 118,6 miliardy korun. To je nejvyšší údaj v historii. Což ovšem není překvapivé. Cena tabákových výrobků průběžně narůstá jak kvůli obecné inflaci, tak z důvodu právě jejich rostoucího daňového zatížení. Suma nominálních výdajů lidí v ČR za tabák se tedy zdvojnásobila v uplynulých zhruba patnáct let. V roce 2006 činila celková útrata za tabákové výrobky ještě jen necelých 57 miliard korun,“ informuje ekonom.

V rámci EU ovšem  cena stále podprůměrná. Loni dosahovala úrovně 82,5 procenta průměru EU. To je ale i tak vyšší hodnota, než jakou vykazují i některé „staré“ země EU. Tabák je v Česku dražší než ve Španělsku a Řecku. A je srovnatelně drahý jako v Lucembursku. Z „nových“ zemí EU je v ČR tabák nejdražší. Například v zemích Visegrádské skupiny je i při započítání Česka průměrná cena tabáku na úrovni 72,4 procenta průměru EU.

Podíl kuřáků v české populaci se pohybuje mírně pod dvaceti procenty. To je o něco  vyšší hodnota v porovnání s průměrem zemí EU. Jde o jedenáctou nejvyšší úroveň v EU. Lze tvrdit, že podíl kuřáků v ČR zhruba odpovídá průměru zemí EU. Podíl kuřáků je v Česku nižší než třeba v Německu, v Rakousku nebo na Slovensku.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email