Noční můra ekonomů prý zasáhne jistě Evropu

Rok 2023 bude daleko obtížnější než loňský rok. Ekonomiky Spojených států, Evropské unie a Číny zpomalují, říká mimo jiné prognóza Mezinárodního měnového fondu.

Tato informace už napovídá, že  třetina světové ekonomiky bude letos v recesi, uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová zpravodajské televizi CBS.

Co požene globální ekonomiku směrem dolů? Je zřejmé, že negativní dopad bude mít válka na Ukrajině, růst cen, vyšší úrokové sazby a šíření nemoci covid-19 v Číně.

MMF loni v říjnu počtvrté od ledna 2022 vydal zprávu o zhoršení výhledu globálního hospodářského růstu na rok 2023.

„Očekáváme, že třetina světové ekonomiky bude v recesi,“ cituje Georgievovou agentura ČTK, která rozhovor pro CBS monitorovala. Podle Georgievové se budou jako v recesi cítit i stovky milionů lidí v zemích, které technicky v recesi nebudou.

MMF v růstu globální ekonomiky na letošní rok predikuje zhoršení 2,7 procenta kvůli válce na Ukrajině a vyšším úrokovým sazbám. Od té doby Čína zrušila svoji politiku nulové tolerance nemoci covid-19 a začala znovu otevírat svoji ekonomiku, i přes to, že se v zemi rychle rozšířila nákaza, která dál nabírá na obrátkách.

„I když se náš základní scénář vyhýbá globální recesi, pravděpodobnost jejího vzniku je nepříjemně vysoká,“ řekla BBC ekonomka společnosti Moody’s Analytics Katrina Ellová. „Evropa se však recesi nevyhne a USA balancují na hraně,“ dodala.

Česká republika navázaná na globální struktury bude nejen odrazem globálních dopadů recese, ale vládní tempo zadlužování, které kritizují odborníci bude významně zhoršovat nejen ekonomický pohled bank na Čechy, ale znatelně ohrožovat hranici schopnosti splácet nasekané dluhy moderními  a demokratickými stranami po pádu socialismu.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.