Schyluje se, ke zvratu v kauze žhářského útoku v Chomutově z roku 2018

Po více než čtyřech létech je stále u chomutovského soudu rozplétána jedna z mnoha majetkových kauz, která díky pohotovému zájmu médií s přídomkem politického rozměru posunula bagatelní trestný čin, který je spíš zpolitizován na tituly mnoha českých medií.

Když se na celou kauzu podívá nezaujatý pozorovatel po čtyřech létech, nedá se ubránit dojmu, že mnozí aktéři podlehli spíš předvolební politické hysterii, která vypukla v Chomutově krátce před komunálními volbami v roce 2018.

Syn známého chomutovského podnikatele Matěj Drbohlav se stal cílem pro armádu vyzbrojených policistů, kteří nezvykle aktivně pátrali po jeho osobě.

Mediální prostor zcela pohltil bleskurychlí rozsudek novinářů, se kterým se skutečný soud dnes musí podle práva vypořádat bez mediální hysterie, která úspěšně přebíhala i policejní vyšetřování.

Jak hodnotíte zpětně celou kauzu?

„Policejní manévry před volbami v roce 2018 mi v době voleb nedávají spát. Před letošními komunálními volbami se mi vybavovalo období, kdy jsem se bál o svůj život, a proto jsem raději odjel z města do zahraničí.“ uvádí Matěj Drbohlav, který už několik let čelí obžalobě na v celku nezajímavou kriminální kauzu majetkové povahy, ze které místní média vytvořila příběh celostátních rozměrů.

Situace se postupně mění a vychází na světlo i fakta, která se v policejních protokolech vůbec neobjevila.

Obžalovaný Jabůrek popřel, že zapálil v Chomutově auto, které je předmětem škody, která vznikla soukromé osobě. Proč Jabůrek uvedl do úředního záznamu, že auto zapálil?  Dle jeho nynější výpovědi Policie na něj vyvíjela nátlak kvůli osobě politika Matěje Drbohlava. Dále obžalovaný Jabůrek při veřejném projednávání dále uvedl, že když byl propuštěn z vazby na svobodu, tak ho kontaktoval jeden z policistů, který ho vyšetřoval a na benzinové pumpě v Chomutově mu sdělil, ať vzkáže Drbohlavovi, „ať se nesere do politiky a sedí doma na prdeli (jméno policisty má redakce k dispozici).

Nejspíš dojde na vyšetřovací pokus, který dlouhodobě soudu navrhuje obhajoba. Dnes je jasné, že se soud bude zabývat tím, zdali se obžalovaný Jabůrek vůbec mohl na místě činu v daném čase vyskytovat a mohl žhářský útok provést .

Podle slov, která zazněla při projednávání, se soud chce opětovně vyslechnout současného náměstka primátora Davida Dindy (Nový Sever), který má k osobě majitele vozidla žhářského útoku blízký vztah a v celé kauze dosud figuroval jako svědek. Obhajoba totiž již předtím poukázala na nejasnosti a nesrovnalosti v jeho výpovědích.

„Od začátku odmítám jakoukoli vinu. Celou kauzu vnímám jako předvolební politický útok na mou osobu s cílem mě zdiskreditovat.  V době, kdy ke zmíněnému skutku mělo dojít, tak jsem několik dní veřejně kritizoval výběrová řízení dotýkající se přímo klientelistických praktik na chomutovské radnici. Zároveň bylo v té době obecně známo, že se aktivně vymezují vůči politikům, kteří jsou podle mého názoru součástí netransparentního rozdělování veřejných zakázek a hospodaření města pod vedením osob mezi nimiž byl politik Milan Štefanov z hnutí Nový Sever,“ uvádí Matěj Drbohlav.

Celá kauza, která není z pohledu trestně právního ničím zajímavým, se dlouhodobě těší významné mediální podpoře. Je zřejmé, že blesková práce policie a médií by se dala v roce 2018 vyhodnotit úspěšně jako více než výborná a může připomínat dobře sehraný tým.

Náhod, které celá kauza obsahuje stále přibývá.

Bleskurychlou policejní akci v roce 2018, která proběhla před čtyřmi roky mnozí oznamovatelé trestných činů, kteří si prošli policejním martyriem označují za naprosto neslučitelnou s běžnou praxí v Chomutově, kdy shodně uvádí, že práce policie se spíš podobá byrokratické válce s papírováním, než akčním policejním manévrům popisovaných v americkém filmu.

Na rozdíl od místních médií, která o zvratu v kauze informují sporadicky, nebo vůbec se nelze ubránit dojmu, že mediální senzace s politickým podtextem by mohla skončit úplně jinak.

O tom, jak se soud vypořádá s trestní věcí budeme nadále informovat. Jak se vypořádaly místní novinářky s tím, co nabídly občanům před volbami se soud už zabývat nejspíš vůbec nebude.


Informace, které chomutovská média opakovaně uváděla vyznívaly už z titulních fotografií strašidelně, ale vše bylo ve skutečnosti trochu jinak. Vše se odehrávalo době volební kampaně, ve které politik Dinda byl lídrem kandidátky Nový Sever.

  • Novinové články byly hojně vyšperkovány ilustračními snímky ze zásahů hasičů z jiných požárů a nikoliv skutečnými fotografiemi z místa, kde se celá věc odehrála.
  • Vozidlo, které mělo být předmětem žhářského útoku nebylo majetkem náměstka primátora Dindy, jak opakovaně zaznívalo z mediálních titulů.

auto David Dinda

Náhod je v celé kauze více.

Podle veřejných informací fotografii médiím dodal právě politik Dinda, který byl následně médii chybně označen jako majitel vozidla, jako vyplývá z článku „Dozvuky voleb v Chomutově. Soud rozplétá kauzu zapáleného auta politika“ ze serveru nasregion.cz, který uvádí jako zdroj fotografie právě politika Dindu.

Ohořelý vrak Škody Octavie náměstka Davida Dindy. Zdroj: David Dinda

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email