Češi mají nejdražší elektřinu pro domácnosti v EU

petrolejka
Cena v eurech za kilowatthodinu v přepočtu na kupní sílu vychází podle Eurostatu z údajů za 1. pololetí 2022 pro Čechy nejhůře v celé EU. Zároveň Česko vyrábí elektřinu za nejnižší ceny široko daleko a kromě vlastní soběstačnosti vyrobenou elektřinu navíc vyváží.
Na druhé straně nám Německo posílá levný ruský plyn do Čech za ceny s horskou přirážkou. Jestli v tomhle viděl „fialový premier“ tu solidaritu, tak nejspíš zapomněl na to, že v klíčových otázkách historicky Čechy západní země hodily bez mrknutí oka před palubu a naopak jako parazité společně těžili z českého neštěstí. Příkladů je mnoho v učebnicích dějepisu pro základní školy.
Česko je zemí, kde na spotřebitele dopadly v plné síle vysoké náklady, které měli energetici počátkem roku při nákupu elektřiny a plynu za spotové ceny. Ze statistického pohledu ceny dál porostou i ve druhém pololetí, protože značné části domácností vyprší cenové fixace.

draha elektrina 112022

Tuzemským rodinám putuje vládní pomoc, konkrétně úsporné tarify, na které kabinet Petra Fialy rezervoval v letošním rozpočtu 20 miliard korun, které Češi opět zaplatí a navíc ještě z úroky, protože financování bude probíhat na dluh, kterým politici „fialové vlády“ dál podráží konkurenceschopnost české ekonomiky a bonitu České republiky u bank.

Chudým Čechům nejspíš hlad nehrozí, protože Jurečkovo ministerstvo ve „fialové vládě“ má pro občany žijících na pokraji sociálních možností má kuchařku, ze které si můžete uvařit jídlo i ze zbytků.
Navíc se úsporné tarify započtou v posledních třech měsících a to znamená, že se ceny energií za říjen propadnou uvedl Josef Vlášek z Českého statistického úřadu.
Značná část rodin dosud neplatila a ani koncem roku nebude platit za energie cenu na úrovni vládních stropů. V příštím roce bude situace zřejmě nejvážnější protože české zlaté ručičky jsou historicky nejchudší, ale to jim ještě spočítají západní řetězce, které dominují českému trhu s potravinami a v poslední době se mnohým Čechům v západních obchodních centech z cen protáčí panenky, přitom takové ceny často nenajdete v jejich domovských zemích. Do Německa se za nesrovnatelně vyšší kvalitou a nižší cenou vypravují Češi stále více.
„Je pro mě vlastně výhodné jezdit do Německa na velký nákup. Když mám poslat na západ peníze přes pokladny v Čechách za zboří druhé kategorie, tak jim to zaplatím rovnou v Německu a navíc s třikrát nižší výplatou než mají Němci ještě ušetřím a zboží je kvalitnější,“ říká pan Staňoura z Mostu.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email