Chudoba se netýká jen rozvojových zemí. V Česku žije pod její hranicí milion obyvatel

Od roku 1992 si připomínáme 17. října Mezinárodní den za odstranění chudoby, který vyhlásilo OSN. K tomuto dni vydává Evropská síť proti chudobě zprávu Poverty Watch, která obsahuje aktuální informace o řešení chudoby v jednotlivých zemích EU. Chudoba se totiž netýká zdaleka jen rozvojového světa. V Evropské unii žije až 78 milionů lidí trpících chudobou.

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion osob. V celé Evropské unii je to pak 78 milionů lidí. Chudobou nejsou ohroženi jen nezaměstnaní lidé, ale i ti, kteří pracují a často mají solidní vzdělání a to i vysokoškolské. Příjem těchto tzv. pracujících chudých je ale natolik nízký, že jim nedovolí spořit. Dle odhadů si až 25 % domácností nemůže dovolit nenadálý výdaj kolem deseti tisíc korun. Lidé se tak při náhlých životních situacích dostanou do problémů, a často skončí s dluhy. Problémy vyjít s příjmy mají zejména samoživitelky/samoživitelé a ženy starší 65 let, které žijí samy. Charita Česká republika pomáhá zranitelným skupinám obyvatelstva a lidem v nouzi. Zároveň se snaží systematicky prosazovat opatření vedoucí k odstranění nebo zmírnění chudoby.

Manažerka pro sociální advokaci z Charity Česká republika, Iva Kuchyňková, spatřuje dvě hlavní překážky v boji proti chudobě – nedostupné bydlení a špatně nastavený systém řešení zadluženosti. „Dostupné bydlení je samo o sobě základ pro vymanění se z chudoby. Pokud má člověk zázemí, snáz si najde práci. Ale i v malých obcích nájem dosahuje 12 až 15 tisíc korun měsíčně, a to dávky z úřadu práce nepokryjí,“ vysvětluje Iva Kuchyňková.

Pokud se navíc člověk dostane do dluhů, návrat do běžného života se mu tím velmi zkomplikuje. „Lidé se často nemohou dostat z chudoby kvůli zadluženosti. Ve chvíli, kdy má člověk exekuce, z jakýchkoli oficiálních příjmů mu zbyde 8 tisíc korun. Za to bydlení ani stravu neseženete. Proto zadluženost drží lidi ve stínové ekonomice a neumožňuje jim vrátit se do běžného života,“ dodává. Za lépe nastavenou legislativu, díky které by se lidé nepropadali do stále hlubších dluhových pastí, bojujeme dlouhodobě. Exekuce se totiž v České republice týká přibližně 9 % všech obyvatel, v některých krajích až 16 %.

S narůstající chudobou v České republice souvisí i zajištění dostupnosti sociálních a zdravotních služeb. Ty nejsou zdaleka dostupné na celém území České republiky. Kupříkladu lidé, kteří nemají zdravotní pojištění, mohou využít pouze tzv. street medicínu, která ale není uzákoněna a je dostupná jen ve velkých městech. Často tak chudí lidé přicházejí k lékaři pozdě, a zbytečně pak dochází například k amputaci končetin. Což ještě snižuje naději na návrat k běžnému životu. Dalším problémem je dlouhodobě nízký počet terénních sociálních pracovníků. Ti pomáhají lidem postiženým chudobou hledat možnosti, jak se ze své obtížné situace dostat.

zdroj: charita.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email