Dělník kopl do země a našel zlatý poklad. Patřil neznámé supervyspělé civilizaci

Nalezený poklad vyvolal bouři spekulací. Nevědělo se, komu patřil ani odkud pocházel. Objevily se teorie, že dokonce mohl být jedním ze střípků dávné Atlantidy. Až nyní poskytla chemická analýza odpovědi na některé z těchto teorií.

Dělník kopl do země a našel 2700 let starý zlatý poklad.

Poklad z El Carambolo, 21 těžkých kusů zlata, objevili stavební dělníci na kopci El Carambolo v Camasu v září 1958. Jeden z nich totiž kopl do země a našel něco, co ani nečekal.

Dříve se předpokládalo, že nalezené zlato bylo dovezeno Féničany. Nyní se však ukázalo, že pocházelo z místních zdrojů.

Ředitelka Archeologického muzea v Seville a jedna z autorek studie Ana Navarrová řekla: „Někteří lidé si myslí, že karambolský poklad pochází z východu, od Féničanů. Díky této práci víme, že zlato bylo získáno z dolů ve Španělsku.“

Jeho tajemství bylo rozluštěno až nyní.

Objev 2700 let starého pokladu, včetně 21 kusů propracovaných zlatých výrobků zabalených do keramické nádoby, probudil zájem o Tartessos. Dávnou civilizaci, která vzkvétala v jižním Španělsku mezi devátým a šestým stoletím před naším letopočtem a byla vyspělá.

Starověké prameny skutečně popisují Tartesany jako bohatou a vyspělou kulturu, které vládl král. Toto bohatství a skutečnost, že Tartesané zdánlivě „zmizeli“ z naší historie asi před 2 500 lety, následně vedly k teoriím, které je spojovali s bájnou Atlantidou.

Tartesané údajně stáli za vznikem jedinečného jazyka a písma. Kulturní vlivy Egypťanů a Féničanů přijali až v závěrečné fázi své existence.

Zmizení této civilizace bylo po dlouhá léta záhadou. Nyní však vědci přišli s řešením.

Archeolog Sebastian Celestino, který toto starověké naleziště zkoumal, řekl, že v daném místě docházelo k silným zemětřesením. Jedno z nich pak způsobilo tsunami. To následně srovnalo vše se zemí.

Časová osa této katastrofy se podle vědců shoduje s dobou, kdy byla moc Tartesanů na svém vrcholu.

Nález zlatého pokladu v 50. letech 20. století vedl k dalším vykopávkám a archeologové odhalili v El Carambolu dvě odlišná sídliště. První odráželo původní kulturu z 9. až poloviny 8. století př. n. l. a druhé, pozdější, z poloviny 8. století, bylo vyspělým obchodním centrem.

Zdroje:

  • www.iflscience.com
  • en.wikipedia.org
  • www.insidehook.com

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email