Letošní sucho, které je delší než v minulosti, trápí nejen zemědělce

Ke konci července je letos na území Česka delší období s nedostatkem půdní vláhy v povrchové vrstvě do 40 centimetrů než ve výrazně suchých letech 2015, 2017 a 2018. Odborníci z týmu Intersucho v letošním roce sledují 130 až 209 dní s nedostatkem půdní vláhy, kdy je relativní nasycení v povrchové vrstvě menší než 50 procent, uvedli v tiskové zprávě. Při takovém nasycení už začínají být rostliny minimálně zčásti omezovány v růstu a vývoji. 

„Letošní zima byla srážkově sice jen mírně podprůměrná, ale většina byla dešťového charakteru hlavně v nižších a středních polohách, kde spadlo méně než 50 procent obvyklé sněhové pokrývky. Většina našeho území tak vstupovala do nové vegetační sezony s chybějící vláhou pro začátek růstu plodin, což byl zásadní rozdíl například oproti minulému roku, kdy půda byla většinou plně nasycena. Bohužel i jarní měsíce byly srážkově podprůměrné, v březnu spadlo 35 procent celkových srážek, v dubnu 108 procent a v květnu 71 procent,“ upozornili experti. 

Spolupracovníci týmu Intersucho hlásí už od března ztráty na výnosech zemědělských plodin. Ty se původně pohybovaly mezi odhadem deset až 30 procent, situace se ale vyvíjí a pro některé okresy na jihu Moravy a severozápadě Čech jsou nyní očekávány ztráty na výnosech i nad 30 či 40 procent. 

„Letošní sucho má příčinu spíše v nedostatku srážek, které jsou pozorovány už od podzimu 2021. Nadprůměrné teploty vzduchu negativně ovlivnily situaci hlavně v červnu a červenci. Ačkoliv byly místy v průběhu června zaznamenány silné srážky v podobě bouřek aj., situaci na polích to místy již nezlepšilo a i nadále jsou na většině České republiky očekávány ztráty na výnosech,“ uvedli odborníci. 

Půdní sucho se začalo rozvíjet už na začátku března, nejvyšší rozsah půdního sucha byl v druhé polovině března, v polovině května a června. V těchto obdobích byla snížená půdní vlhkost zaznamenána až na 90 procentech území republiky. V následujících dnech se podle portálu Intersucho bude situace zhoršovat hlavně v hlubších vrstvách půdy mezi 40 až 100 centimetry, ve svrchní vrstvě je nyní stav dobrý, ale vysoké teploty, které mají přijít v polovině týdne, budou napomáhat rychlejšímu vysušování krajiny. 

 zdroj: ČTK/ INTERSUCHO

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email