V Česku je jedenáct potvrzených případů opičích neštovic

ČR – Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 4 vzorky od 3 různých pacientů a ve všech případech metoda PCR potvrdila pozitivní nález. Celkem je tedy v České republice 11 laboratorně potvrzených případů opičích neštovic. Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) přes tisícovku infikovaných hlásí už Spojené království (1351), Španělsko (1256) a Německo (1242).

„Co se týká České republiky, 3 pozitivní vzorky od 2 pacientů nám v průběhu týdne odeslala Fakultní nemocnice Bulovka. Dále jsme dnes označili jako pozitivní vzorek od pacienta z Ústeckého kraje, informovali jsme jak Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, tak i příslušnou Krajskou hygienickou stanici, která případ epidemiologicky dále šetří. Vyšetření vzorků a potvrzení pozitivity probíhá metodou PCR, která je spolehlivá. Již není třeba ověřovat každý vzorek elektronovým mikroskopem, což významně urychluje výsledky vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Radomíra Limberková, vedoucí Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz.

„Mnoho hlášených případů, podle zmiňované zprávy ECDC, představují lidé ve věku 31 až 40 let (2214/5258 – 42 %) a naprostou většinu infikovaných tvoří muži (5209/5230 – 99,6 %). Většina případů se projevuje vyrážkou, kterou provází horečka, únava, bolesti svalů, zvracení, průjem, zimnice, bolest v krku nebo bolest hlavy. Dosud nejsou hlášené žádné případy úmrtí,“ shrnuje informace ze zprávy ECDC MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

„Ve Francii ohlásila regionální zdravotní agentura jeden potvrzený případ opičích neštovic u dítěte a jeden pravděpodobný případ zjištěný mezi sourozenci tohoto dítěte. Opatření byla zajištěna Ministerstvem národního vzdělávání a rodiče žáků navštěvujících stejnou školu dostali zprávu o možném rizikovém kontaktu s nákazou,“ doplňuje o neobvyklém záchytu onemocnění doktor Kynčl.

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email