Přijďte darovat vzácnou tekutinu před odjezdem na dovolenou, apelují primáři transfuzních oddělení Krajské zdravotní

Cílem Světového dne dárců krve, který každoročně připadá na 14. červen, je poděkovat dárcům a uvědomit si potřebu bezpečné krve a transfuzních přípravků i zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve. V období letních prázdnin navíc transfuzní centra často bojují s dočasným nedostatkem dárců, kteří odjíždějí na dovolené. 

„Během léta nám pravidelně ubývá přibližně dvacet až třicet procent dárců. Nejprve chybějí kvůli probíhajícím dovoleným a následně je musíme často dočasně vyřadit, dle rizikovosti oblasti, ze které se vrátí. Někde je to měsíc, někde i půl roku. Přesvědčujeme proto dárce, aby krev darovali před odjezdem na dovolenou,“ vysvětluje MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. 

Spotřeba krve v letním období navíc neklesá, přibývá závažných úrazů. „Rostoucí spotřeba je u nás způsobena i vznikem kardiochirurgie, a některá oddělení také dohánějí operace, které odkládaly kvůli covidu. V roce 2019 byla spotřeba krve v ústecké Masarykově nemocnici o 20 procent nižší než v roce 2021,“ dodává primář oddělení, které krví zásobuje velkou část nemocnic Krajské zdravotní, nemocnici v Roudnici nad Labem a částečně také Fakultní nemocnici v Motole. 

Na ústeckém oddělení krev každý měsíc daruje kolem patnácti set dárců. „Počet dárců krve postupně pomalu klesá. Populace stárne a mladší generace často raději navštěvují placená plazmacentra. Objevují se ale noví dárci mezi 30 až 40 lety, za což jsme moc rádi,“ těší primáře Masopusta. 

Podobná situace je také v Chomutově. „V evidenci máme aktuálně 5252 dárců krve. Potřeba krve všech krevních skupin je samozřejmě trvalá a velmi rádi přivítáme i nové dárce. Těm stávajícím patří velké poděkování, zvláště těm, kteří s námi spolupracující dlouhodobě,“ řekla MUDr. Vladimíra Kašková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Chomutov. 

DÁRCOVSTVÍ KRVE V KRAJSKÉ ZDRAVOTNÍ, A.S. 

Krajská zdravotní, a.s. (KZ), má dvě transfuzní oddělení. V ústecké Masarykově nemocnici a v chomutovské nemocnici. V nemocnicích v Teplicích a Mostě jsou odběrové prostory, které jsou detašovanými zdravotnickými pracovišti těchto transfuzních oddělení. V děčínské nemocnici se provádějí odběry krve v samostatném odběrovém středisku, odebranou krev a plazmu zpracovává ústecké transfuzní oddělení. 

Transfuzní oddělení jak v ústecké Masarykově nemocnici, tak v chomutovské nemocnici jsou plnohodnotnými zdravotnickými pracovišti na stejné úrovni. 

Zájemci o darování krve se mohou přímo obracet na transfuzní oddělení nebo odběrová pracoviště v našich nemocnicích. Zde se jim bude ochotně věnovat náš zdravotnický personál. Veškeré informace zájemci o darování krve najdou na webových stránkách Krajské zdravotní, a.s. V České republice může darovat krev každý, komu je mezi 18 a 65 lety a neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví. 

 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email