Pětikoalice podle Kalouska žene Česko do dluhové pasti

Už v polovině roku 2022 Miroslav Kalousek poukazoval na to, že záměr kabinetu udržet se v křeslech po celou dobu svého vládnutí schodek rozpočtu na 300 miliardách ročně je směr, který nastolila exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Rezignace vlády na sliby, že kritizovanou správu veřejných rozpočtů nový kabinet Petra Fialy (ODS) změní je realitou dnešních dní. Přestože oslovení ekonomové některá Kalouskova tvrzení mírní, tak mu ve všech souvislostech, které sebou nesou současné vládní kroky dávají většinou za pravdu. Že vláda může Česko zavést do nepříjemné finanční situace se shodují mnozí ekonomové napříč názorovými proudy .

Záměr vlády udržovat v dalších letech hluboké schodky státního rozpočtu přinutil bývalého ministra financí Miroslava Kalouska opustit dlouholetý zvyk kritizovat zejména politického soka Andreje Babiše, který je stále terčem současných politiků, uvádí Hospodářské noviny.


Místo nové proaktivní a cílevědomé politiky jsme svědky politikaření a soustavného se vymlouvání.

Babiš zatím v klidu objížděl republiku, na jeho setkáních s občany a lámal v účasti lidí jeden rekord za druhým.

Není divu, že se Kalousek pustil do vlastních řad. Někdejší předseda dnes vládní strany, který si za 23 let strávených ve sněmovně získal pověst zkušeného rétora, svoje řečnické umění namířil proti bývalým kolegům a spolustraníkům.

Celá situace se jeví možná daleko zoufalejší, než ve skutečnosti je. Českou politiku možná čekají hluboké revize, a to nejen hospodářské, ale také v mravní a  morální rovině.

Lidé toho začínají mít nejspíš dost, zástupné problémy a krize na Ukrajině jako náplast na ochranu svobody a demokracie už nejspíš dlouho nevydrží. Okolní státy svou rozdílnou politikou k lidem sledují Čechy. Nad tím, co všechno se dá vydržet, a kam až místní politici mohou zajít, mnozí jen nevěřícně krotí hlavou. V krocích vlády často chybí srozumitelná vysvětlení. 

Například vláda na jedné straně chrání minoritní vlastníky ČEZ na úkor všech majoritních (občanů ČR). Právě takové kroky v přenesených daních vyženou lidem z peněženek veliké peníze, které si vláda následně rozdělí podle zatím nejasného klíče. Kdo jsou minoritní vlastníci ČEZ, kteří rychle bohatnou na úkor české majority? A takových příkladů je celá řada. 

Česko ve válce s Ruskem přeci není. I přesto naši politici bijí na poplach. Zatím, co evropské velmoci diplomaticky vyčkávají, tak čeští politici si užívají toho, jak rychle dokázali přivést republiku na ruský blacklist, aby se urputně lísali směrem k západu, těšícího se prosperitě díky surovinám právě z východních  zdrojů.

Eskalaci politických názorů lidé s prázdnými žaludky nespíš odmítnou. Ve chvíli, kdy polovina národa bude řešit vlastní existenční problémy, tak se ukáže,  jaké současná vláda dostane vysvědčení.

*) úprava 20.1.2023

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email