Vláda zatím nevybrala opatření na podporu postižených, rozhodne příští týden

Vláda zatím nevybrala opatření ke zmírnění dopadů zdražování na lidi se zdravotním postižením. Rozhodnout by měla ve třetím červnovém týdnu příští týden. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je vůle zvýšit příspěvek na mobilitu či příspěvek na zaměstnávání handicapovaných. 

 „Potřebujeme doplnit parametricky některá čísla a některé dopady. Nicméně vůle udělat některé kroky jako například zvýšení příspěvků na mobilitu nebo příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením tady je. Nechci už dál konkretizovat další věci nebo jejich hodnoty. Dohodli jsme se, že to uzavřeme příští týden na jednání předsedů všech pěti koaličních stran,“ řekl Jurečka. 

 Ministr koncem dubna uvedl, že má vládě balíček na podporu lidí s postižením přinést do měsíce. Podle informací ČTK soubor obsahuje desítku návrhů. Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P a činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. O jaké úpravě bude vláda jednat, není jasné. Novelu se zvýšením příspěvku předkládá nyní ve Sněmovně i opozice. SPD navrhuje navýšení na 800 korun a ANO na 2000 korun. 

 Stát vyplácí také příspěvek na výdělek lidí s handicapem pro firmy s víc než polovinou postižených pracovníků. Jejich pracovní výkon totiž bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda od poslední úpravy rostla už dvakrát, příspěvek se ale nezměnil. Nejnižší výdělek činí od letoška 16.200 korun. 

 Příspěvek na péči se poskytuje ve čtyřech výších podle závislosti na pomoci. Činí měsíčně 880 Kč, 4400 korun, 12.800 Kč a 19.200 korun pro dospělé a 3300 Kč, 6600 korun, 13.900 Kč a 19.200 korun pro děti. Podle informací ČTK by se mohly případně upravit dvě nejnižší dávky. Národní rada osob se zdravotním postižením už dřív uvedla, že se vede vážná diskuse o zvýšení nejnižší částky dospělým až na 2000 korun. 

 Debatovat by se mohlo i o zvýšení částek na výživu pro lidi v hmotné nouzi, kteří mají kvůli zdraví dietu třeba při dialýze, celiakii, osteoporóze, cukrovce či v těhotenství. Měsíčně mohou pobírat k příspěvku na živobytí ještě od 1000 do 2800 korun podle nemocí. Pro nárok na podporu se posuzuje nejen příjem a majetek žadatele, ale i členů domácnosti. 

 Pro úpravu podpor je nutné změnit zákon či vydat vládní nařízení. Návrhy novel či předpisů ministerstvo a vláda ještě nezveřejnily. Postup by tak mohl být nejspíš stejný jako u opatření na podporu rodin. Kabinet se nejdřív shodl na čtyřech krocích na pomoc domácnostem s dětmi. Vybral je 27. dubna. Legislativu ke třem z nich připravoval a schválil po pěti týdnech 1. června. Normy musí ještě projednat Parlament a podepsat prezident. 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email