Rozsudek v kauze Stoka: Masivní korupce politiků, podnikatelů i policistů

Korupční kauza Stoka dospěla po více než třech letech od policejní razie na radnici Brna-střed k verdiktu soudu. Nejdelší, bezmála desetiletý trest vězení si zatím nepravomocně vyslechl bývalý politik hnutí ANO Jiří Švachula. Co případ odhalil o tom, jak se v Brně za vlády ANO rozdělovaly veřejné zakázky? A jaké otazníky zůstávají?

Krajský soud v Brně v úterý vynesl prvoinstanční rozsudek nad obžalovanými v případu manipulování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Hlavou organizované skupiny měl být podle soudkyně bývalý místostarosta a radní Jiří Švachula (dříve ANO), který mimo jiné dostal trest ve výši 9,5 roku za mřížemi.

Podle reportéra serveru Aktuálně.cz Lukáše Valáška by se mohlo zdát, že jde o případ „pouhé“ lokální korupce, ve skutečnosti je prý ale jeho rozměr daleko širší. Jak upozorňuje, soud se zatím zabýval jen malou částí trestné činnosti, která se podle názoru policistů a státních zástupců měla odehrát.

„Těch větví (případu), které zkoumají, mají zhruba desítku. Sahají na antimonopolní úřad, do Fakultní nemocnice Brno, na Správu železnic, na Prahu 4,“ uvádí Valášek s tím, že žalobci považují rozsah korupce za „nebývalý“.

Význam kauzy zesilují také jména, jež se v ní objevují. Kromě Švachuly, který stanul před soudem jako obžalovaný, se policie dříve dotazovala i někdejšího šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. 

číst více na: Rozsudek v kauze Stoka: Masivní korupce politiků, podnikatelů i policistů – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)


Zajímavé prostředí na chomutovské radnici naznačuje určitá konkrétní propojení politiků a soukromého byznysu, který je dále napojen na veřejné rozpočty. O dalších zajímavých strukturách, o kterých místní média nejeví veliký zájem, kde se to hemží politiky s napojením na penězovody veřejných rozpočtů budeme brzy informovat.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email