Zasaďte strom, přispějte na charitu. Statisíce dětí pomáhají čtením knih

Za přečtenou knihu 50 korun na charitu. Tak funguje projekt Čtení pomáhá, který podporuje zájem dětí o čtení a charitu. Za jedenáct let v něm děti čtením vybraly 55 milionů korun pro 600 charitativních projektů. Čtení pomáhá teď svůj záběr rozšiřuje na pomoc přírodě. Za každou knihu, kterou o ní děti přečtou, mohou nechat vysadit dva stromy. Stačí vyplnit webový formulář, aby malí čtenáři prokázali, že knížku skutečně četli. 

 „Kubo, řekl pašík a znovu ho vzal kolem ramen.“ Jedenáctiletá Amélie dosud přečetla pět knih. Tahle byla zatím její poslední. „Bylo to z knížky Vánoční prasátko a napsala to J. K. Rowlingová,“  dodala Amélie.

 Mnoho jejích vrstevníků by s tím ale nejspíš mělo problém. Průzkumy z posledních let ukazují, že české děti nerozumí psanému textu. Také málo čtou. Proto spustil dnes už bývalý šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman před 11 lety projekt Čtení pomáhá. Za tu dobu se do něj přihlásilo přes 300 tisíc malých čtenářů. Nově se tento projekt zaměřil i na pomoc přírodě. Děti v něm za přečtení knihy s přírodní tematikou mohou nechat vysadit dva stromy. 

„Udělali jsme studii na více než tisíci mladých lidech. Poměrně málo dětí – pouze 30 procent – si o přírodě čte. Díky tomu by některé děti v typickém českém lese hledaly třeba datlovník nebo psa dingo,“ uvedl Martin Roman. 

 Projekt pomáhá financovat firma RD Rýmařov, ročně postaví a prodá kolem 400 domů. Na každý z nich potřebuje asi 20 stromů, za rok je to 8000 dřevin. Samotnou výsadbu bude mít na starosti Česká lesnická akademie Trutnov. „Za každou přečtenou knížku a správně vyplněný kvíz vysadíme dva stromy v lokalitě nedaleko Trutnova, té části obce se říká Voletiny,“ přibližuje ředitel akademie Miloš Pochobradský. 

V projektu Čtení pomáhá mohou děti vybírat z mnoha stovek knih, jejich seznam teď nově rozšířila desítka publikací o přírodě. V nabídce jsou knihy Jeden rok o životě včely, Citový život zvířat nebo Stromy vypravují. 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email