Falešný ředitel banky připravil ženu o 81 tisíc

Chomutovští policisté se zabývají oznámením 23leté ženy, kterou minulý týden připravil o 81 tisíc korun neznámý podvodník či podvodníci. Stala se tak jednou z mnoha obětí aktuálně rozšířeného podvodného jednání označovaného jako „vishing“ a „spoofing“.

Na mobil ženy z chomutovska zavolal muž, který se představil jako pracovník banky. Podle všeho jí měl volat s tím, že před pár minutami měla zažádat u banky o půjčku 150 tisíc korun a chtěl po ní doplňující informace k žádosti. Žena odpověděla, že o žádnou půjčku v současné době nežádala. On však tvrdil, že o půjčku zažádala.

Když trvala na tom, že o nic nežádala, řekl jí, že na její rodné číslo musel tedy zažádat o půjčku někdo jiný. Prý tuto informaci předá a ozve se jí někdo z její banky. Později ženu z jiného tel. čísla kontaktoval údajný pracovník její banky s tím, že dostal informaci o tom, že se mohla stát obětí kyberútoku na její bankovní účet. Prý se o své peníze nemusí obávat, ale je potřeba, aby si vzala půjčku v nejvyšší možné částce, kterou by měla mít předschválenou. Jako důvod uvedl, že je někdo jiný „duplikovaný“ a půjčku by si tak mohl vzít na ní.

Žena uvěřila podvodníovi a podle jeho telefonických pokynů „pracovníka banky“ vybrala z bankomatu všechny peníze ze svého účtu. Následně s pomocí QR kódů zaslaných na její telefon vložila veškerou vybranou finanční hotovost do bitcoinmatu.

Po pěti hodinách zjistila, že se jí žádné peníze na její účet nevrátily. Zkoušela kontaktovat údajného bankovního úředníka, ale ten jí už neodpověděl. Teprve poté, co zjistila, že není něco v pořádku, tak zavolala na telefonní linku své banky. Zde jí skuteční zaměstnanci banky sdělili, že k žádnému zneužití ani duplikaci jejího bankovního účtu nedošlo. To už jí bylo jasné, že naletěla podvodníkovi a vše oznámila na policii.

„Nereagujte tedy na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte,“ uvádí mluvčí policistů Miroslava Glogovská.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email