Za ubytování uprchlíka tři tisíce

Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti ubytovávající uprchlíky z Ukrajiny, žádat o solidární příspěvek. Dostanou 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc.

Příspěvek má alespoň částečně lidem kompenzovat náklady, které jim ubytováváním vyvstávají. Žádost mohou podávat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.

Formulář žádosti o solidární příspěvek bude od pondělí v pilotním režimu k dispozici v rámci online aplikace davkyuk.mpsv.cz, kterou MPSV již několik týdnů využívá k vyřizování humanitárních dávek. „Rozšiřujeme funkčnost stávajícího řešení, které již máme vyzkoušené. Chceme, aby se lidé mohli k solidárnímu příspěvku dostat co nejsnazším způsobem a nemuseli stát frontu na úřadech práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Žadatel musí vyplnit základní údaje včetně adresy nemovitosti. Nemusí být jejím vlastníkem, stačí mít nájemní nebo podnájemní smlouvu. Žádost musí obsahovat i údaje o ubytovaných cizincích s dočasnou ochranou. Kromě základních informací jako je jméno a datum narození jde o číslo pasu a číslo vízového štítku, pokud bylo vydáno. Důležitá je pak také doba poskytnutého ubytování, která musí být nejméně 16 po sobě jdoucích kalendářních dní v rámci jednoho měsíce. Žadatel formou čestného prohlášení stvrdí, že všechny údaje jsou pravdivé a podmínky pro ubytování podle zákona jsou splněné. Posledním krokem je způsob výplaty, především tedy číslo účtu.

O příspěvek lze žádat o měsíc zpětně, tedy nejdříve 11. dubna, a to za březen. Předpokladem je, že ubytovaným osobám bude zajištěn odpovídající prostor. Měli by mít místo pro přípravu jídla. To lze zajistit zpřístupněním vlastní kuchyně nebo pořízením provizorního vařiče a lednice. Dále by ubytovaní měli mít přístup k pitné vodě, koupelně a WC.

Nabídku ubytování v domácnostech a poptávku ukrajinských uprchlíků propojují neziskové organizace. Ubytování můžete nabídnout i přímo někomu, koho znáte.

zdroj: MPSV ČR

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email