Firmy brzy začnou účtovat v eurech.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) potvrdil záměr vlády, aby firmy od ledna 2024 mohly ve společné evropské měně vést své účetnictví a daňovou evidenci. Podnikatelé, kteří po zavedení eura dlouhodobě volají, proto věří, že by Česko ke společné měně mohlo přistoupit již za pár let.

Účtování v eurech nebude povinné. Stanjura zdůraznil, že podniky budou mít možnost využít variantu, která je pro jejich konkrétní podnikání lepší. „Není to tolik, co chtějí zastánci eura,“ prohlásil v České televizi.

„Já osobně jsem byl vždy pro přijetí jednotné evropské měny a věřím, že i ve světle posledních událostí se bude postupně měnit názor i napříč českou politickou reprezentací,“ řekl Deníku ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

„Možnost platit daně v eurech je výborná zpráva. Doufáme, že tento trend bude pokračovat, a že vláda vidí podobně jako my, že výhody členství v eurozóně převažují,“ řekl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Připomněl, že Česko nyní neplní všechny nezbytné podmínky pro zavedení eura. „Vláda si ale dala v programovém prohlášení jasný úkol, že je splní, a my ji budeme naprosto podporovat, aby se jí to podařilo,“ prohlásil Špicar.

Účtování v eurech se vyplatí zejména firmám orientovaným na export, jimž ušetří část nákladů. Zejména za poplatky, které si banky účtují za zahraniční platby, ale i za čas a práci vlastních zaměstnanců, kteří tyto transakce dosud prováděli. Podle odborníků by to rovněž mohlo některé nadnárodní společnosti přesvědčit, aby do Česka přenesly zpět své regionální sídlo.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.