Firmy brzy začnou účtovat v eurech.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) potvrdil záměr vlády, aby firmy od ledna 2024 mohly ve společné evropské měně vést své účetnictví a daňovou evidenci. Podnikatelé, kteří po zavedení eura dlouhodobě volají, proto věří, že by Česko ke společné měně mohlo přistoupit již za pár let.

Účtování v eurech nebude povinné. Stanjura zdůraznil, že podniky budou mít možnost využít variantu, která je pro jejich konkrétní podnikání lepší. „Není to tolik, co chtějí zastánci eura,“ prohlásil v České televizi.

„Já osobně jsem byl vždy pro přijetí jednotné evropské měny a věřím, že i ve světle posledních událostí se bude postupně měnit názor i napříč českou politickou reprezentací,“ řekl Deníku ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

„Možnost platit daně v eurech je výborná zpráva. Doufáme, že tento trend bude pokračovat, a že vláda vidí podobně jako my, že výhody členství v eurozóně převažují,“ řekl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Připomněl, že Česko nyní neplní všechny nezbytné podmínky pro zavedení eura. „Vláda si ale dala v programovém prohlášení jasný úkol, že je splní, a my ji budeme naprosto podporovat, aby se jí to podařilo,“ prohlásil Špicar.

Účtování v eurech se vyplatí zejména firmám orientovaným na export, jimž ušetří část nákladů. Zejména za poplatky, které si banky účtují za zahraniční platby, ale i za čas a práci vlastních zaměstnanců, kteří tyto transakce dosud prováděli. Podle odborníků by to rovněž mohlo některé nadnárodní společnosti přesvědčit, aby do Česka přenesly zpět své regionální sídlo.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email