Praha – Čeští motoristé zažívají na čerpacích stanicích příjemné překvapení. Ceny pohonných hmot pokračují v poklesu a dostávají se na nejnižší úrovně za několik posledních let. Průměrná cena benzínu Natural 95 se v uplynulém týdnu snížila o 13 haléřů na 33,97 Kč/l, nafta pak o 19 haléřů na 32,67 Kč/l. A podle ekonomů může jít ještě níže – nafta se tak může dostat až pod hranici 30 korun za litr.
Za zlevněním nestojí jen sezonní faktory nebo slabší poptávka. Významnou roli hraje mezinárodní politika a taktické manévry v zákulisí světového ropného trhu.
OPEC+ otevírá kohoutky. Hraje se o Trumpa
Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a její spojenci (tzv. OPEC+) zvyšují těžbu. Oficiálně se jedná o reakci na nedodržování těžebních limitů ze strany Kazachstánu a Iráku, kteří produkovali nad stanovený rámec a profitovali z vysokých cen díky disciplíně ostatních. Nynější uvolnění limitů má tyto „černé pasažéry“ postavit před realitu trhu bez umělých omezení – a nechat je okusit, jaké to je, když cena klesá.
Druhým, možná důležitějším motivem, je tlak z USA. Prezident Donald Trump, který se chystá na diplomatickou cestu po Blízkém východě, dlouhodobě apeluje na OPEC, aby držel ceny ropy nízko. Levné palivo pomáhá americké ekonomice v boji s inflací a zároveň posiluje Trumpovu politickou pozici před volbami.
Rijád potřebuje klid – a Trumpa na své straně
Saúdská Arábie, lídr OPEC+, má důvod Trumpovi vyhovět. V době, kdy se znovu rozbíhají vyjednávání o jaderné dohodě s Íránem, chce Rijád amerického prezidenta udržet co nejdále od podpory izraelských plánů na letecké údery proti Teheránu. Ty měly podle zpravodajských informací proběhnout už v květnu – ale bez americké zelené se Izrael do akce zatím nepustí.
Pro Saúdskou Arábii by případný konflikt znamenal destabilizaci regionu a ekonomické ztráty, přestože už nyní kvůli levné ropě riskuje rozpočtový schodek přes 70 miliard dolarů. Ale Rijád si spočítal, že to je menší zlo než otevřený konflikt na dvorku.
Ropa jako diplomacie, reality jako gesto
Saúdská vstřícnost vůči Trumpovi se neomezuje jen na barely ropy. Developer Dar Al Arkan, blízký vládním strukturám, a jeho londýnská pobočka Dar Global oznámily nové developerské projekty s Trump Organization, která nyní pod vedením synů bývalého prezidenta pokračuje v globální expanzi.
V plánu je například 80patrový luxusní mrakodrap v Dubaji (s penthousy k mání za bitcoiny) a golfový resort v Kataru. Nejde jen o byznys – jde o signál. Rijád ukazuje Trumpovi, že si váží jeho podpory – a chce ji i do budoucna.
Čeští řidiči profitují. Ale na jak dlouho?
Z pohledu českých motoristů je geopolitické lavírování na Blízkém východě prozatím vítanou zprávou. Pokud bude trend pokračovat, mohli bychom se dočkat nejlevnější nafty za posledních pět let. Zda to ale bude dlouhodobé, závisí na tom, zda se klíčoví hráči ropného trhu nerozhodnou opět změnit pravidla hry.
zdroj: Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank