Původní koronavirus už neexistuje. Uznávaný epidemiolog popsal, jak se změnil průběh covidu

„Nemoc, které jsme se v jejích prvních variantách v roce 2020 tak děsili, ten strašlivý zápal plic, kdy lidé končili na jednotkách intenzivní péče, už téměř neexistuje,“ prohlásil Bell pro britské veřejnoprávní rádio BBC 4.

Podle uznávaného vědce je hlavní lidskou výhodou v boji s celosvětově rozšířeným typem koronaviru za poslední dva roky nabytá imunita. Právě ta měla otupit schopnost nemoci způsobovat silné příznaky a přiblížit její průběh méně závažným onemocněním.

„Lidé se budou cítit trochu, jako kdyby měli chřipku. Možná budou muset zůstat pár dnů doma v posteli, moc dobře jim nebude. Nemělo by to ale působit takové problémy, na které jsme byli zvyklí v minulosti,“ konstatoval.

Bell nicméně jedním tónem dodal, že to nemusí platit pro všechny osoby, u kterých onemocnění propukne. „Čím je člověk starší, tím těžší bude mít příznaky. Často může být nutné jej hospitalizovat,“ nabádal k nepodceňování.

V Česku bylo od začátku epidemie v březnu 2020 potvrzeno téměř 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Nemocí si tedy prošlo téměř 40 procent obyvatel. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 352 572. S nákazou dosud zemřelo 41 454 lidí.


V prvním týdnu roku 2023 zaznamenala Anglie, Skotsko a Wales celkem 30 tisíc nových případů covidu. Analýza ukazuje, že na ostrovech je za ně zodpovědná primárně varianta BQ.1 známá jako „pekelný pes“. Významně ale podle odborníků v zemi rostou varianty CH.1.1 (orthrus) a XBB.1.5 (kraken).

Jaké jsou nejčastější symptomy varianty orthrus?

  • rýma
  • únava (mírná nebo těžká)
  • bolest hlavy
  • bolest v krku
  • kýchání

Jsou tak podobné příznakům varianty kraken, které hlásili očkovaní lidé. „Vidíme více lidí se symptomy podobnými nachlazení, jako je rýma, bolest v krku, kašel a únava. Méně často mívají příznaky jako u chřipky, například vysoké horečky,“ popsala pro Fortune Well lékařka Allison Arwadyová.

V širší perspektivě by lidé měli zpozornět, pokud mají horečku nebo zimnici, potíže s dýcháním, pociťují únavu, bolesti těla a hlavy, ztrátu chuti nebo čichu, trpí nevolností a průjmem.


Aktuální informace
Nové případy : 327
Počet úmrtí : 1
Aktualizováno 30.1.2023
Případů celkem : 4,6 mil. +327
Úmrtí celkem 42 302 +1

Podané dávky vakcíny

18,6 mil. (18 613 455)
Plně očkovaný 65,8%
Byla podána alespoň jedna dávka 66,61%

zdroj: CNN Prima NEWS

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email