Úsek D7 u Chlumčan je zprovozněn. První řidiči už dálnicí projeli

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo stavbu 4,4 kilometru dlouhého úseku dálnice D7 u Chlumčan v Ústeckém kraji. Práce za 1,2 miliardy Kč bez DPH trvaly 28 měsíců. Jde o rozšíření silnice I/7, jedním z hlavních důvodů přestavby je zajistit dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a Žatce. Letos začne ŘSD stavět i další části D7 ve Středočeském kraji.

„Dostavbou této dálnice zlepšíme spojení na Německo a zkvalitníme tak dopravní obslužnost průmyslových zón. Doháníme tím další z dluhů, snažíme se důležitou infrastrukturu co nejrychleji dostavět. Míříme k tomu, aby celá dálnice D7, která propojí Prahu s Chomutovem, byla hotová do pěti let,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

2406mapa 016bf

Nový více než čtyřkilometrový úsek D7 u Chlumčan slouží z větší části řidičům již od loňského prosince. Jen u chlumčanského mlýna se zatím po dálnici jezdilo v jednom jízdním pásu, v půlkilometrovém úseku byl provoz svedený do dvou protisměrných pruhů. Součástí stavby je sedm mostů, nejdelší z nich měří 175 metrů.

„Dálnice zajistí vyšší bezpečnost a plynulost provozu. Na silnici I/7 byl patrný vysoký nárůst zejména kamionové dopravy, pro kterou již dvoupruhová komunikace nestačila a byla značně nebezpečná s velkým množstvím závažných nehod. Nová dálnice navazuje z jedné strany na již hotovou část D7 u Sulce, ze strany druhé na další hotový úsek u Loun,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

D7 také zajistí dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a zóny Triangle, která je jednou z největších v Česku.

„Pokud mohu mluvit za obyvatele Chlumčan a Vlčí, tak jsme rozhodně rádi, že tato stavba je už dokončena. Dobrou zprávou pro obyvatele je, že byla dokončena protihluková stěna,“ uvedla starostka obce Chlumčany Dana Kastnerová.

 

 

Stavba úseku D7 u Chlumčan byla financována i z peněz EU. „Stavba vyšla přibližně na 1,4 miliardy korun, více než 70% prostředků bylo z Evropské unie,“ vysvětlil tiskový atašé ZEK v ČR – Evropská komise Martin Svášek.

Dálnice se měla podle původních plánů zprovoznit o několik týdnů později. „Začali jsme stavět v únoru 2022, kdy začala válka na Ukrajině. Potýkali jsme se v nedostatkem materiálu, s výkyvy cen a dalšími problémy. Jsem rád, že 6 týdnů před termínem předáváme hotovou dálnici k užívání veřejnosti,“ uvedl předseda představenstva Metrostav Infrastructure a.s. Zdeněk Ludvík.

Letos má ŘSD v plánu začít stavět všechny tři zbývající úseky D7 ve středních Čechách. Jde o sedmikilometrový úsek Kutrovice – Panenský Týnec, podobně dlouhou část dálnice mezi Knovízí a Slaným a úsek od mimoúrovňové křižovatky Slaný – západ do Kutrovic.

Z dálnice D7 zbývá dostavět 24 kilometrů. Nejsložitější bude úsek u Postoloprt, kde se řeší ochrana před stoletou vodou i to, jak dálnice povede přes řeku Ohři. „Máme požádáno o vydání územního rozhodnutí a již běží územní řízení. Zároveň zpracováváme dokumentaci ke stavebnímu povolení,“ řekl Radek Mátl. Dálnice D7 mezi Prahou a Chomutovem bude dlouhá 83 kilometrů. Její první úseky vznikly v 60. a 70. letech minulého století v návaznosti na stavbu Nového letiště v Ruzyni.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email