Vejprtský ředitel domova, kde hořelo u soudu řekl, že s obžalobou nesouhlasí

Chomutov – Okresní soud v Chomutově se dnes začal zabývat tragickým požárem v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech v Krušných horách. Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého zemřelo v roce 2020 devět lidí. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení. Řekl, že nesouhlasí s obžalobou.

Státní zástupce Vladimír Mužík viní Koláčka z toho, že neplnil řádně své povinnosti ředitele, který má dodržovat právní a jiné předpisy mimo jiné v požární ochraně, neoznámil dva požáry v domově Kavkaz založené neznámým pachatelem v květnu a říjnu 2019. Koláček podle žalobce neměl řádně zpracovanou dokumentaci k požární ochraně. Pokud by své povinnosti plnil a přijal potřebná opatření, zkrátila by se podle žalobce doba evakuace při tragickém požáru z hodiny a 22 minut na necelých devět minut. Požár způsobil škodu 14 milionů korun. K trestnímu řízení se připojili příbuzní klientů, kteří požadují odškodnění ve výši několika milionů korun.

Požár podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Řediteli Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech, pod kterou domov patří, obžaloba vyčítá fungování pobytové sociální služby před požárem. Koláček, který nastoupil do pozice ředitele v roce 2014, u soudu popsal špatný stav objektů před tragickým požárem. Kolaudace většiny budov dosáhl podle svého vyjádření teprve nedávno.

Městská správa sociálních služeb obsluhuje 336 klientů v několika budovách a má 220 zaměstnanců. „Příjmy byly malé, žilo se z ruky do úst,“ řekl Koláček k období před požárem. „V té době bylo mým hlavním zájmem, abychom fungovali, aby splachovaly záchody a nezatékalo,“ uvedl s tím, že jeho zájmem bylo postupně zkolaudovat všechny budovy. „Co se stalo, je mi líto, stalo se to proto, že se ucho utrhlo,“ uvedl.

„Nejsem si vědom žádného pochybení. Jsem si vědom, že jsem tady hlavně proto, že jsem byl statutární zástupce v době, kdy se stalo něco smutného, nešťastného. Jediné pozitivní na tom je, že se rozproudila debata (o fungování sociálních služeb) v celé společnosti,“ řekl novinářům Koláček. Ke dvěma drobným zahořením ředitel u soudu řekl, že se o nich dozvěděl až později. Státní zástupce uvedl, že Koláček byl ústně upozorněn na možnost pořízení čidla a přestože měl v objektu Kavkaz B nejméně jednoho neznámého pachatele, tak nepřijal patřičná opatření a bezdůvodně spoléhal na to, že další požár nezaloží nebo bude odhalen. To obžalovaný odmítl. „Nikdo mi neřekl, že mám čidla pořídit,“ zdůraznil Koláček. „Když jsem se dozvěděl o zahoření, do osmi dnů jsem koupil čidla,“ uvedl Koláček. Podle něj se vědělo, kdo požáry způsobil, chlapec byl po odhalení přemístěn.

Žalobce vyčetl řediteli nezajištění personálu po dvou drobných požárech. Podle Koláčka neexistuje personální standard, tedy kolik má být zaměstnanců na kolik klientů. V areálu domova pro mentálně postižené byli v noci tři zaměstnanci. V noci se většinou podle Koláčka nic neděje, většina klientů po lécích spí, větší riziko toho, že se něco stane, je podle Koláčka přes den.

V domově Kavkaz podle Koláčka nedávno hořelo. „Už tam čidlo bylo, nespustilo, vyměnili jsme ho,“ uvedl ředitel. „Nahlásili jsme to, nikdo (z hasičů) nepřijel, viníka jsme zajistili a odjel zpátky, odkud přijel. Jen se nám potvrdilo, že riziko této práce a statutárních zástupců trvá nadále,“ uvedl Koláček.

Ředitel se pozastavil nad požadavky poškozených. „Jedna z věcí, která mě šokuje nejvíc, je přihlášení se ke klientům až po jejich smrti,“ uvedl s tím, že si prověřoval kontakty těchto lidí s klienty za jejich života. „Přímý kontakt ve většině případů nebyl žádný, někteří je ani neznali,“ řekl. „Obecně mně nejvíc vadí ten dlouhý čas řešení situace. Teď jsem rád, že se to rozběhlo. Věřím v to, že spravedlnost se ukáže,“ řekl po skončení dnešního hlavního líčení, které bude pokračovat v červnu.

V domově Kavkaz B začalo hořet v neděli 19. ledna 2020 brzy ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm. S devíti oběťmi je tento požár jedním z nejtragičtějších v zemi. Koláčka státní zástupce viní z toho, že nedbalostí ztížil odvrácení obecného ohrožení.

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email