CVVM: Většina lidí míní, že Česko přijalo více uprchlíků z Ukrajiny, než zvládne

Praha – Většina lidí si myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout, uvažuje tak 58 procent lidí. Podle zhruba třetiny je situace přiměřená a pět procent zastává názor, že Česko přijalo méně uprchlíků, než by mohlo zvládnout. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky dnes agentura zveřejnila. Ministerstvo vnitra na začátku dubna oznámilo, že v ČR je nyní kolem 339.000 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vydalo Česko téměř 600.000 dočasných ochran, zanikla jich polovina.

„Téměř třetina (32 procent) zastává názor, že jsme přijali mnohem více uprchlíků, než je ČR schopna zvládnout, a více než čtvrtina (26 procent) myslí, že jsme uprchlíků z Ukrajiny přijali o něco více, než jsme schopni zvládnout,“ uvedlo CVVM.

Lidé, kteří mají za to, že stát přijal mnohem více uprchlíků, než je zvládnutelné, jsou častěji ti se základním vzděláním či střední školou bez maturity, nespokojeni se svým životem, se špatně hodnocenou životní úrovní své domácnosti a nespokojeni s politickou situací.

V případě začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti se podle autorů průzkumu ale podíl těch, kteří ho hodnotí kladně, zvýšil na 55 procent, v porovnání s loňským létem je to o devět procentních bodů více.

Pro možnost trvalého usazení ukrajinských uprchlíků v Česku se v aktuálním průzkumu vyjádřila zhruba desetina lidí, tři pětiny upřednostňují pouze dočasné přijetí s následným návratem, jakmile to bude možné, a 28 procent si myslí, že by stát uprchlíky z Ukrajiny neměl přijímat vůbec. „Rozložení odpovědí na tuto otázku se tak nápadně přiblížilo tomu, jak na ni dotázaní odpovídali na podzim roku 2022,“ podotkli autoři průzkumu.

Z perspektivy celé ČR uprchlíci z Ukrajiny představují problém podle více než poloviny dotázaných. Dvě pětiny vnímají situaci opačně, když uvádí, že uprchlíci pro celou ČR problém nepředstavují, a zbývajících osm procent nedokázalo situaci posoudit. Pokud se ale průzkum zaměřil na místo bydliště, tak za problematické má uprchlíky z Ukrajiny pouze čtvrtina obyvatel, uvedlo CVVM.

Průzkum se konal od 26. ledna do 11. března a zúčastnilo se ho téměř 1000 lidí starších 15 let.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email